Do końca czerwca 2021 r. mieliśmy poznać inwestora dla wydzielonych aktywów rafinerii gdańskiej. Jeszcze w lutym 2021 r. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiadał, że w tym terminie ogłosi nazwę partnera przy przejęciu Grupy Lotos. Teraz okazuje się, że terminu najprawdopodobniej nie uda się dotrzymać. Sam Obajtek zapowiedział, że nie da się w negocjacjach dotyczących przejęcia Lotosu zaszufladkować poczuciem upływającego czasu.
– W czerwcu ogłosimy nazwę partnera przy przejęciu Grupy Lotos, a do końca 2021 r. chcielibyśmy zamknąć całą transakcję, pod warunkiem, że uda się do tego czasu wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki – w lutym 2021 r. w rozmowie z PAP zapowiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. – W marcu chcemy zakończyć merytoryczne prace nad wydzieleniem rafinerii, a na przełomie marca i kwietnia spodziewamy się ofert partnerów w sprawie warunków zaradczych.
Teraz przedstawiciele Orlenu napomykają o przedłużeniu upływającego z końcem czerwca terminu wyłonienia partnera do przejęcia wydzielonych aktywów Grupy Lotos, a sam prezes Obajtek twierdzi, że…
– Ja nie dam się w żadnym wypadku w negocjacjach dotyczących przejęcia Lotosu zaszufladkować poczuciem upływającego czasu. Wszystko generalnie będzie miało swój cel i niebawem o tym publicznie poinformujemy. Pragnę zaznaczyć, że są możliwości przedłużenia terminu, jeżeli uznamy to za stosowne, to z takich możliwości będziemy korzystać w celu uzyskania jak najlepszego warunku dla przeprowadzenia tej transakcji – tłumaczył podczas konferencji w Krakowie Obajtek.
Sprzedaż udziałów w gdańskiej rafinerii
Sprzedaż 30 proc. udziałów w aktywach rafineryjnych podmiotowi zewnętrznemu to jeden ze środków zaradczych, dotyczących przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, jakie w lipcu 2020 r. zaakceptowała Komisja Europejska.
Realizacja środków zaradczych, jakie muszą zostać spełnione, aby doszło do przejęcia Lotosu przez Orlen, wymaga m.in.:
wydzielenia aktywów rafineryjnych ze struktury Grupy Lotos i wniesienia ich do spółki celowej – podmiotu prawnego dla aktywów rafineryjnych – zależnego w 100 proc. od spółki;
zawarcia umowy sprzedaży 30 proc. udziałów w spółce celowej wraz z umową joint venture oraz kluczowymi umowami towarzyszącymi.
Pracownicy Lotosu przeniesieni do nowych spółek
W październiku aktywa rafineryjne wraz z ok. tysiącem osób zostaną przeniesione do Lotos Asfalt. W momencie zmiany pracodawcy, jak i co najmniej 12 miesięcy potem, ich warunki pracy i płacy nie mają ulec zmianie.
Rafineria trafi do odrębnej spółki
Po zaakceptowaniu całej transakcji przez Komisję Europejską 30 proc. akcji spółki zostanie sprzedane wybranemu inwestorowi. Pozostali pracownicy pozostaną w Grupie Lotos, a w I kwartale 2022 r. ma nastąpić przejęcie Grupy Lotos przez Orlen. W całej Grupie Kapitałowej Lotos zatrudnionych jest ponad 5 tys. osób.
źródło :trojmiasto.pl