Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

17-18 czerwca. Spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej

W dniach 17-18 czerwca w Krakowie odbywa się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sprawy transportu Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Pierwszym punktem wydarzenia była wizytacja budowy drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim, na odcinku Widoma-Szczepanowice.

– Cieszę się, że Kraków jest gospodarzem tego ważnego międzynarodowego wydarzenia. Nasze kraje prowadzą wiele wspólnych projektów transportowych, o których rozwoju chcemy szczerze i otwarcie rozmawiać. Jestem pewien, że nasze spotkania będą przebiegały w dobrej atmosferze – powiedział minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury dodał, że wśród tematów poruszanych przez uczestników szczytu będą sprawy związane z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i wodnym. Wskazał także na przyczynę inauguracji szczytu na budowanej drodze ekspresowej S7.

– Droga ekspresowa S7 jest jedną z tych, które połączą Morze Bałtyckie z krajami środkowej i południowej Europy. Obok takich dróg jak autostrada A1, droga S3 czy S19 stanowi o możliwościach rozwoju i o potencjale gospodarczym całego naszego regionu – powiedział A. Adamczyk. Minister dodał, że odcinek drogi S7 Szczepanowice-Widoma zostanie oddany do ruchu jesienią bieżącego roku. Zapowiedział też, że polska część międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia, czyli droga ekspresowa S19 w całym przebiegu zostanie oddana do ruchu na przełomie 2025 i 2026 r. Wskazał przy tym, że to Węgry są tym krajem, w którym budowa szlaku Via Carpatia zostanie zakończona najwcześniej. Wyraził przy tym nadzieję i przekonanie, że pozostałe kraje, przez teren których będzie przebiegać Via Carpatia, sprawnie wypełnią wszelkie procedury umożliwiające realizację tej trasy.

W programie dwudniowego spotkania ministrów są spotkania bilateralne i wielostronne oraz podpisanie deklaracji współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego w krajach V4.

źródło :materiał prasowy

Zobacz podobne

CPK: zawarto umowę na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej nowego portu

BS

Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

BS

Farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla energetycznej niezależności Polski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie