Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

17-18 czerwca. Spotkanie ministrów ds. transportu państw Grupy Wyszehradzkiej

W dniach 17-18 czerwca w Krakowie odbywa się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sprawy transportu Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Pierwszym punktem wydarzenia była wizytacja budowy drogi ekspresowej S7 w woj. małopolskim, na odcinku Widoma-Szczepanowice.

– Cieszę się, że Kraków jest gospodarzem tego ważnego międzynarodowego wydarzenia. Nasze kraje prowadzą wiele wspólnych projektów transportowych, o których rozwoju chcemy szczerze i otwarcie rozmawiać. Jestem pewien, że nasze spotkania będą przebiegały w dobrej atmosferze – powiedział minister infrastruktury RP Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury dodał, że wśród tematów poruszanych przez uczestników szczytu będą sprawy związane z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i wodnym. Wskazał także na przyczynę inauguracji szczytu na budowanej drodze ekspresowej S7.

– Droga ekspresowa S7 jest jedną z tych, które połączą Morze Bałtyckie z krajami środkowej i południowej Europy. Obok takich dróg jak autostrada A1, droga S3 czy S19 stanowi o możliwościach rozwoju i o potencjale gospodarczym całego naszego regionu – powiedział A. Adamczyk. Minister dodał, że odcinek drogi S7 Szczepanowice-Widoma zostanie oddany do ruchu jesienią bieżącego roku. Zapowiedział też, że polska część międzynarodowego szlaku drogowego Via Carpatia, czyli droga ekspresowa S19 w całym przebiegu zostanie oddana do ruchu na przełomie 2025 i 2026 r. Wskazał przy tym, że to Węgry są tym krajem, w którym budowa szlaku Via Carpatia zostanie zakończona najwcześniej. Wyraził przy tym nadzieję i przekonanie, że pozostałe kraje, przez teren których będzie przebiegać Via Carpatia, sprawnie wypełnią wszelkie procedury umożliwiające realizację tej trasy.

W programie dwudniowego spotkania ministrów są spotkania bilateralne i wielostronne oraz podpisanie deklaracji współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego w krajach V4.

źródło :materiał prasowy

Zobacz podobne

Dania: Minister Rau odwiedził port instalacyjny dla farm wiatrowych

KM

ORP „Necko” po nowemu

PL

Siedem podmiotów zainteresowanych zainwestowaniem w PG Eksploatacja S.A.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie