Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

MJR wraca do kraju

Najmłodsza jednostka Marynarki Wojennej RP powróciła z międzynarodowego ćwiczenia pk. BALTIC FORTRESS 2021, które odbyło się na terytorium Litwy. Dla Morskiej Jednostki Rakietowej było to trzecie tym roku, sojusznicze ćwiczenie poza granicami kraju. Powracających do kraju żołnierzy Morskiej Jednostki Rakietowej, w Porcie Wojennym Gdynia, powitał zastępca dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandor Wojciech Sowa i dowódca MJR komandor Przemysław Karaś.

Ten rok jest dla Morskiej Jednostki Rakietowej jest szczególnie obfity w ćwiczenia międzynarodowe. Od 19 do 29 marca 2021 r. wydzielony pododdział Morskiej Jednostki Rakietowej wziął udział w organizowanym przez rumuńską Marynarkę Wojenną ćwiczeniu pk. Sea Shield 2021. Żołnierze MJR, w strukturze bateryjnego modułu bojowego, operowali wraz z siłami morskimi Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch, Turcji, Hiszpanii, Holandii i Stanów Zjednoczonych na terytorium Rumunii.

Na przełomie maja i czerwca na poligonach w Estonii moduł bojowy Morskiej Jednostki Rakietowej wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021, gdzie wraz z siłami sojuszniczymi pozyskiwał nowe doświadczenia w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił i środków ogniowych. Była to także doskonała możliwość przećwiczenia procedur wymiany informacji bojowej z innymi uczestnikami ćwiczenia.

Po zakończonym ćwiczeniu pk. SPRING STORM 2021, wydzielone siły MJR zostały przerzucone transportem morskim z Estonii na terytorium Litwy, gdzie na początku czerwca br. uczestniczyły w międzynarodowym ćwiczeniu pk. BALTIC FORTRESS 2021. W sobotę, 19 czerwca br., żołnierze i sprzęt MJR na pokładzie okrętów transportowo-minowych OORP Kraków i Poznań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża powrócili do Polski.

Udział najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej RP w międzynarodowych ćwiczeniach pozwolił na doskonalenie umiejętności w zakresie załadunku, wyładunku i przerzutu sprzętu wojskowego, a także na pozyskanie nowych doświadczeń i sprawdzenie zdolności w zakresie szybkiego przemieszczenia i prowadzenia działań bojowych przez siły Morskiej Jednostki Rakietowej w wyznaczonym rejonie.

Morska Jednostka Rakietowa stanowi kluczowy element wsparcia działań sił okrętowych, na których spoczywa główny ciężar prowadzenia operacji morskich. W warunkach bojowych MJR może operować praktycznie na całym wybrzeżu. Duże możliwości operacyjne MJR, związane z wysoką mobilnością i potencjałem ogniowym, odgrywają znaczącą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa własnym siłom okrętowym na Morzu Bałtyckim. Główną siłę uderzeniową MJR stanowią przeciwokrętowe kierowane pociski rakietowe typu NSM (Naval Strike Missile).

Źródło: PAP fot. Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Grupa PGE powiększa portfel lądowych farm wiatrowych

KM

100 mln euro na budowę trzeciego terminalu kontenerowego w DCT Gdańsk

KM

Amarylis w Porcie Szczecin

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie