Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Święto Morza nabrało wiatru w żagle

Gdynia rozpoczęła wielkie świętowanie. Na mieszkańców i odwiedzających nasze miasto gości czekała nie tylko słoneczna pogoda, ale i moc atrakcji. Wszystko z okazji Święta Morza. W sobotę, 19 czerwca odbyła się jego oficjalna inauguracja. Pozytywnych emocji i dobrej zabawy nie brakowało przez cały dzień. A to dopiero początek. Taka atmosfera zostanie z nami aż do 27 czerwca.

Co roku w czerwcu Gdynia w szczególny sposób zwraca się ku morzu i celebruje swoje morskie tradycje. Z tej okazji w mieście odbywa się szereg wydarzeń. Nie inaczej jest tym razem. W bogatej ofercie atrakcji każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niektórzy już skorzystali z wielu aktywności, warsztatów i pokazów. A to dlatego, że 19 czerwca Święto Morza ruszyło pełną parą.

– Święto Morza to dziesięć dni, kiedy w Gdyni organizujemy działania, które zainteresują wszystkich. Mamy żagle, plażę i morze. Dzisiaj odbył się m.in. koncert otwarcia. Wystąpił zespół Take It Easy z Przemkiem Dyakowskim i Joanną Knitter. W programie jest też dużo imprez żeglarskich, kulturalnych, ale także wydarzenia związane ze Świętem Marynarki Wojennej. Mówimy o morzu, chcemy być blisko morza i pokazać, że Gdynia jest miastem nadmorskim – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Żeglarska Parada Świętojańska

Wielkie świętowanie otworzyła tradycyjna Żeglarska Parada Świętojańska. Odbyła się ona już po raz piąty. Wzięło w niej udział około stu jachtów i żaglowców. Jednostki wypłynęły z Gdyni i w paradnym szyku udały się do Gdańska. Ich efektowny rejs zakończył się na Motławie. Jachty i żaglowce w pełnej krasie można było podziwiać z plaży w Śródmieściu, bulwaru Nadmorskiegoorłowskiego molo, a także z plaż w Sopocie i Gdańsku. To widowisko jak zawsze przyciągnęło wielu widzów.

W paradzie wzięły udział m.in.: „Dar Młodzieży”„Pogoria”„Generał Zaruski”jacht „I love Poland” czy żaglowiec „Zawisza Czarny”, który świętuje właśnie 60-lecie istnienia.

Lato zaczyna się #wGdyni

Udając się w sobotę na bulwar Nadmorski, można było poczuć atmosferę letniej zabawy, relaksu, nauczyć się języków obcych i poczuć przypływ energii. A to dzięki festiwalowi „Lato zaczyna się #wGdyni”. Warsztaty plastyczne, ekozabawy, strefa relaksu czy zabawy sensoryczne to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano w ramach tego wydarzenia.

Wszyscy chętni mogli też np. przyjrzeć się, jak wyplatać wianki. Sekret dobrego splotu zdradziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Lubichowo. Artystyczne dusze miały też szansę zaprezentować swój talent plastyczny podczas warsztatów tworzenia mandali z przypraw. Najmłodsi mogli z kolei przygotować czapkę przeciwsłoneczną z papieru.

Miłośnicy dobrej książki mogli się wybrać na spotkanie z lekturą. O ciekawe pozycje zadbała Biblioteka Gdynia, która zorganizowała akcję bookcrossingu. Z kolei ci, którzy dbają o środowisko i chcieliby być bardziej eko, mogli dowiedzieć się m.in. jak poprawnie segregować śmieci. W tym celu Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni przygotował specjalne ekozabawy. Była też szansa na przejażdżkę rowerem cargo.

Nie zabrakło również konsultacji kosmetycznych i porad, jak dbać o skórę latem. Przed wyjazdem na wakacje zainteresowani mogli się też nauczyć kilku słów w obcych językach. A ci, którym nauki było mało, mieli również okazję skorzystać z szybkiego kursu tańca.
Z kolei na tych, których dopadł głód, czekał zakątek z food truckami.

Festiwalowi towarzyszyły też inne atrakcje. W ramach wydarzenia „Lato na Patio” przez chwilę można się było poczuć jak gwiazda. Przy czerwonych schodach Gdyńskiego Centrum Filmowego stanęła ścianka niczym z oscarowej gali. Każdy mógł zapozować i zrobić sobie zdjęcie na jej tle.

Miłośnicy sportu mogli z kolei odwiedzić strefę „Gdynia na fali”, którą przygotowało Gdyńskie Centrum Sportu. Na bulwarze Nadmorskim czekały zabawy i konkursy żeglarskie. Można też było zapoznać się z budową łódki klasy Optimist, nauczyć się węzłów żeglarskich, czy przymierzyć kamizelkę ratunkową. Ci, którzy nie zdążyli przyjść dzisiaj, mogą zawitać do strefy również w niedzielę, 20 czerwca.

Sobotnią odsłonę festiwalu zakończy piknik pod gwiazdami, który potrwa do godz. 23.00. Podczas wydarzenia bulwarem Nadmorskim zawładną światła i ambientowy dźwięk. Aby cieszyć się tą atmosferą, wystarczy wziąć prowiant koc i wpatrywać się w niebo. O warstwę muzyczną zadba DJ Elf.

Impreza „Lato zaczyna się #wGdyni” trwa dwa dni, dlatego ci, którzy mają ochotę wziąć w niej udział, mają na to szansę także w niedzielę, 20 czerwca. Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia.

Jarmark Morski

Kolejne atrakcje przygotowano w okolicach fontanny przy al. Jana Pawła II, gdzie rozpoczął się Jarmark Morski. Zagościły tam stoiska z rękodziełem, kosmetykami, biżuterią, zabawkami i różnego rodzaju akcesoriami. Co na nich przygotowano? W ofercie znalazły się m.in.: makramy, ceramika artystyczna, grafiki i obrazy, ekotorby, czapki, biżuteria z bursztynu, muszli czy metalu, ręcznie robione mydła, galanteria skórzana czy porcelana.

Nie zabrakło też czegoś dla smakoszy i miłośników dobrej kuchni. Na stoiskach pojawiły się zarówno regionalne, jak i egzotyczne wypieki i przekąski: baklawy, chałwy, sery, przyprawy, zdrowa żywność, miody, kawa czy herbata.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Tuż przy fontannie postawiono dla nich wenecką karuzelę.

Jarmark Morski potrwa do 27 czerwca.

Oficjalna inauguracja Święta Morza

O godz. 17.00 w Muszli na placu Grunwaldzkim odbyła się oficjalna inauguracja Święta Morza. Do wspólnego celebrowania tego wydarzenia zaprosiła wszystkich Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Zaraz po okolicznościowym przemówieniu odbył się koncert otwarcia. Wystąpili: Przemek Dyakowski i Joanna Knitter wraz z zespołem Take It Easy.

źródło Gdynia.pl, fot. trójmiasto.pl

Zobacz podobne

Rafineria Gdańska będzie w bazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie

KM

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

PL

PGNiG przekazało 21 pojazdów Wojskom Obrony Terytorialnej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie