Polski Portal Morski
Historia

Gdynia – wielki gospodarczy sukces II Rzeczpospolitej

To była gigantyczna inwestycja II Rzeczpospolitej, w której brał udział BGK. Niewielka wioska rybacka stała się 130-tysięcznym miastem i największym (pod względem przeładunku) w latach 30. XX w. bałtyckim portem. Gdynia to także rozwój żeglugi pasażerskiej oraz regularne rejsy transatlantyków, stocznia i polski kurort nadmorski.

W 1925 r. na Wybrzeże pojechał pierwszy prezes BGK dr Jan Kanty Steczkowski. Otwierał tam filię BGK. Zapytany przez dziennikarza „Codziennej Gazety Handlowej”, „dla kogo i po co otwiera na pustkowiu placówkę banku?” odpowiedział: „Moimi klientami będą rybacy polskiego wybrzeża morskiego”.

Do wybuchu II wojny światowej port w Gdyni był ośrodkiem polskiego handlu – drogą morską przechodziło tędy 80 proc. polskiego eksportu i 65 proc. importu. Z kredytów udzielanych przez BGK finansowano w Gdyni budowę portu oraz infrastruktury portowej, rybołówstwo i przemysł przetwórczy, budownictwo mieszkaniowe, regulację ulic i placów w mieście, a także morską flotę pasażerską. Za pieniądze z kredytów w BGK w Anglii zostały kupione statki morskie, a państwowe przedsiębiorstwo transportowe „Żegluga Polska w Gdyni” uruchomiło nowe linie okrętowe. W 1935 r. BGK sfinansował część dekoracji wnętrz polskiego transatlantyku m/s „Piłsudski”, którego bliźniaczą konstrukcją był wybudowany rok później m/s „Batory”. Dzięki wsparciu z BGK sfinansowana została budowa zakładu wodno-elektrycznego w Żurze i do Gdyni oraz portu dostarczono energię elektryczną. Była to wówczas największa elektrownia wodna w kraju! Obok powstała pierwsza w Polsce napowietrzna stacja energetyczna na napięcie 6/60 kV.

Źródło se.pl autor BGK fot. NAC

Zobacz podobne

Mord w Mokranach

BS

Niezwykły wiek: Kołobrzeg 1839-1939

KM

Dr T. Sudoł: dla polskich jednostek we wschodniej części kraju 17 września był potwornym ciosem

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie