Polski Portal Morski
Extra

Poznaliśmy laureatów I edycji programu Złote Szkoły NBP

21 czerwca 2021 r. odbyła się gala online, podczas której poznaliśmy laureatów I edycji programu Złote Szkoły NBP. Przyznano 41 nagród – w tym nagrodę specjalną oraz nagrodę Prezesa NBP. 284 szkoły uzyskały tytuł Złota Szkoła NBP. Nagrodę specjalną otrzymała Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu. Nagroda Prezesa NBP trafiła do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Królowej Górnej.

W tym roku zainaugurowaliśmy flagowy, ogólnopolski program edukacyjny „Złote Szkoły NBP”. Jego powstaniu towarzyszyła idea stworzenia sieci szkół, które staną się liderami w dziedzinie edukacji ekonomicznej. Wierzyliśmy, że przystąpienie do programu da zarówno nauczycielom, jak i uczniom impuls do wspólnego działania i postawi cel, do którego warto wspólnie zmierzać, mimo izolacji i konieczności zdalnego nauczania. Tym celem miała być popularyzacja wiedzy o finansach osobistych, czyli wiedza o tym, jak zadbać o własne pieniądze. Jak się bardzo szybko okazało, zechcieli Państwo podjąć wyzwanie i wywiązali się z niego znakomicie. Do programu zgłosili Państwo prawie 400 szkół ze wszystkich zakątków Polski, z małych miejscowości i z wielkich miast, szkoły podstawowe, średnie i branżowe. Przeprowadzili Państwo rekordową liczbę ponad 4500 zadań – to pięciokrotnie więcej niż regulaminowe minimum, angażując ponad 140 tysięcy uczniów. Dzięki Państwa kreatywności i zaangażowaniu finanse osobiste stały się tematem kilku tysięcy interdyscyplinarnych lekcji, setek spotkań z ekspertami, przedmiotem wielu rewelacyjnie przeprowadzonych debat. Udało się Państwu w czasie realizacji tych zadań zdobyć i przekazać ogrom praktycznej i niezwykle pożytecznej wiedzy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi – powiedział w trakcie gali finałowej prof. Adam Glapiński, Prezes NBP.

Pierwsza edycja programu wystartowała w styczniu 2021 r. pod hasłem Giganci finansów osobistych. Do udziału zaproszono nauczycieli i uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Zgodnie z regulaminem szkoły miały 3,5 miesiąca na przygotowanie i realizację trzech zadań programu – spotkania z ekspertem, lekcji z ekonomią oraz szkolnej debaty.

Zagadnienia dotyczące finansów osobistych, które zostały poruszone w realizowanych zadaniach, to:

  • Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
  • Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
  • Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
  • Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
  • Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
  • Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich.
  • Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.

Program Złote Szkoły NBP spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Akces zgłosiły 394 szkoły. We wszystkich zadaniach wzięło udział łącznie 142 044 uczestników. Tytuł Złota Szkoła NBP został przyznany 284 szkołom.

Lista laureatów I edycji programu oraz lista szkół nagrodzonych tytułem Złota Szkoła NBP znajdują się pod adresem: nbp.pl/zloteszkoly

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Akustyk zbadał, jak foki szare wydają pod wodą dźwięki

Autor

Orlen połączony z Lotosem i PGNiG ma szanse rywalizować na rynku globalnym i być liderem transformacji energetycznej

AB

Port w Policach w przełomowym etapie rozwoju!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie