Polski Portal Morski
Aktualności Inne

USA/ Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeszedł „próbę szokową” na Oceanie Atlantyckim

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych opublikowała na Twitterze nagranie, pokazujące jeden z testów, które przeszedł jej najnowszy lotniskowiec o napędzie atomowym USS Gerald R. Ford. Była to „próba szokowa”, tj. kontrolowane zdetonowanie w pobliżu okrętu bomby głębinowej o masie 18 143 kg (40 tys. funtów).

Test miał sprawdzić, jak jednostka wytrzyma eksplozje o wysokiej masie w warunkach bojowych.

Próbę przeprowadzono na Oceanie Atlantyckim w miniony piątek w odległości 161 km od wybrzeża Florydy, a sam wybuch zarejestrowała amerykańska służba geologiczna (United States Geological Survey) jako wstrząs o magnitudzie 3,9.

US Navy zaznaczyła, że przy próbach brano pod uwagę warunki środowiskowe, związane z migracją zwierząt morskich w strefie operacji.

W komunikacie marynarka wojenna poinformowała, że po testach okręt zawinie do portu na sześć miesięcy, gdzie przejdzie okresowe naprawy i modernizację.

Lotniskowiec wprowadził do służby w 2017 roku prezydent Donald Trump. Okręt ma wyporność 100 tys. ton, długość 332,8 m, na pokład może zabrać 75-90 samolotów i śmigłowców, kosztował 12,9 mld dolarów.

Republikanin Gerald Ford (1913-2006) został 38. prezydentem USA w 1974 roku przejmując jako wiceprezydent ten urząd po spowodowanym aferą Watergate ustąpieniu Richarda Nixona. Startując w kolejnych wyborach prezydenckich w 1976 roku przegrał z Demokratą Jimmym Carterem. W czasie II wojny światowej służył jako oficer na operującym na Pacyfiku przeciwko Japończykom lotniskowcu USS Monterey. Karierę w marynarce wojennej zakończył w stopniu komandora podporucznika. 

Źródło PAP fot. wikipedia

Zobacz podobne

Akademia Marynarki Wojennej wybuduje nową przystań żeglarską

AZ

Kolejna w tym roku, już 136 dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie