Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

Z przyjemnością informujemy, że jubileuszowa XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca 2021 r. w Pucku.

Konferencje Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego na trwałe wpisały się do kalendarza muzealnych wydarzeń w kraju. Podczas odbywających się co 2 lata spotkań dokonujemy podsumowania dotychczasowych działań oraz badamy przyszłe kierunki aktywności na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa morskiego i rzecznego. Każda z konferencji przynosi szereg inspiracji, staje się okazją do wymiany myśli i informacji o zamierzeniach zrealizowanych i planowanych. Wydarzenia organizowane są w różnych ośrodkach w całym kraju, co umożliwia poznanie regionu i specyfiki działania naszych instytucji. Znaczącym dorobkiem konferencji są wydawane każdorazowo materiały pokonferencyjne stanowiące opis i podsumowanie bieżącej sytuacji polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego.

Tegoroczna konferencja będzie składać się z siedmiu sesji tematycznych:

  • Ku niepodległej,
  • Historia Muzealnictwa Morskiego,
  • Muzealnictwo Morskie dziś i jutro,
  • Rzeki – muzea i badania,
  • Archeologia podwodna,
  • Konserwacja i dokumentacja zabytków,
  • Badania i wyzwania.

Jako tematy dodatkowe zaproponowane zostaną następujące zagadnienia: polskie muzealnictwo morskie i rzeczne w okresie międzywojennym, działalność morskich i rzecznych organizacji społecznych, kolekcjonerstwo morskie i rzeczne oraz sporty wodne. Wśród prelegentów konferencji wystąpią przedstawiciele muzeów z Gdańska, Gdyni, Pucka, Helu, Kołobrzegu, Warszawy, Wrocławia i Krakowa, delegaci z uniwersyteckich ośrodków badawczych, specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentanci stowarzyszeń związanych z szeroko pojętym dziedzictwem morskim i rzecznym. Pragniemy, aby konferencja stała się okazją zarówno do prezentacji doświadczeń płynących ze współpracy między muzeami a organizacjami społecznymi, jak i przyczynkiem do zacieśnienia relacji z innymi instytucjami w zakresie ochrony związanego z wodą dziedzictwa kulturowego i technicznego Polski.

Organizatorem XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego jest Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, wspierane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

źródło:

Zobacz podobne

31 sierpnia 1980. Osiemnasty dzień strajku w Stoczni

JJ

W wodach Bajkału rozpoczął pracę podwodny “teleskop neutrinowy”

KD

Gospodarka morska w dobie koronakryzysu

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie