Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego

Z przyjemnością informujemy, że jubileuszowa XV Konferencja Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego odbędzie się w dniach 24 i 25 czerwca 2021 r. w Pucku.

Konferencje Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego na trwałe wpisały się do kalendarza muzealnych wydarzeń w kraju. Podczas odbywających się co 2 lata spotkań dokonujemy podsumowania dotychczasowych działań oraz badamy przyszłe kierunki aktywności na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa morskiego i rzecznego. Każda z konferencji przynosi szereg inspiracji, staje się okazją do wymiany myśli i informacji o zamierzeniach zrealizowanych i planowanych. Wydarzenia organizowane są w różnych ośrodkach w całym kraju, co umożliwia poznanie regionu i specyfiki działania naszych instytucji. Znaczącym dorobkiem konferencji są wydawane każdorazowo materiały pokonferencyjne stanowiące opis i podsumowanie bieżącej sytuacji polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego.

Tegoroczna konferencja będzie składać się z siedmiu sesji tematycznych:

  • Ku niepodległej,
  • Historia Muzealnictwa Morskiego,
  • Muzealnictwo Morskie dziś i jutro,
  • Rzeki – muzea i badania,
  • Archeologia podwodna,
  • Konserwacja i dokumentacja zabytków,
  • Badania i wyzwania.

Jako tematy dodatkowe zaproponowane zostaną następujące zagadnienia: polskie muzealnictwo morskie i rzeczne w okresie międzywojennym, działalność morskich i rzecznych organizacji społecznych, kolekcjonerstwo morskie i rzeczne oraz sporty wodne. Wśród prelegentów konferencji wystąpią przedstawiciele muzeów z Gdańska, Gdyni, Pucka, Helu, Kołobrzegu, Warszawy, Wrocławia i Krakowa, delegaci z uniwersyteckich ośrodków badawczych, specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentanci stowarzyszeń związanych z szeroko pojętym dziedzictwem morskim i rzecznym. Pragniemy, aby konferencja stała się okazją zarówno do prezentacji doświadczeń płynących ze współpracy między muzeami a organizacjami społecznymi, jak i przyczynkiem do zacieśnienia relacji z innymi instytucjami w zakresie ochrony związanego z wodą dziedzictwa kulturowego i technicznego Polski.

Organizatorem XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego jest Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, wspierane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

źródło:

Zobacz podobne

Międzynarodowy Kongres Morski – jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce

JS

Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by odpowiedzieć na wyzwania związane z odbudową po pandemii

MZ

PGE startuje z III edycją projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie