Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Historia

Historia Elbląga od strony wody – rejsy i wystawa czasowa

Z okazji tegorocznych Dni Elbląga Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu we współpracy ze Szkołą Żeglarską Zielony Rzepa organizuje na Bulwarze Zygmunta Augusta weekendowe spotkanie z tradycyjnym szkutnictwem i żeglarstwem. W ramach wydarzenia 26 i 27 czerwca Elblążanie i turyści odwiedzający miasto będą mieli możliwość wyruszyć w krótki rejs po rzece Elbląg Pomeranką – drewnianą tradycyjną łodzią rybacką. Łodzie zacumują przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

W rejsie będzie mogło wziąć udział jednocześnie do 10 osób na każdej z dwóch łodzi. Godziny wypłynięcia będą dostosowane do godziny otwarcia Mostu Niskiego. W przypadki bardzo niesprzyjającej pogody, względów bezpieczeństwa, rejsy mogą zostać odwołane.

W nawiązaniu do trwającej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w sobotę 26 czerwca o godzinie 12.00 w muzeum nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Podwodne skarby Terminalu LNG w Świnoujściu”. Bezpośrednio po wernisażu Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wygłosi prelekcję nt. archeologii podwodnej.

Wystawa została zorganizowana przez firmę Polskie LNG, Urząd Morski w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

Na ekspozycji zaprezentowano znaleziska archeologów podwodnych, które mogą stanowić inspirację do prowadzenia badań rzeki Elbląg czy Zalewu Wiślanego.

W latach 2011-2013Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza oraz firma Nurkowanie Aleksander Ostasz prowadziła prace archeologiczne dla Urzędu Morskiego w Szczecinie na terenie budowy Terminalu LNG tzw. Gazoportu w Świnoujściu. W skład ekipy archeologicznej wchodzili m.in. Aleksander Ostasz, Lech Trawicki, Michał Penkowski, Dariusz Pietruszka, Maciej Gallos, Filip Biegała, Wojciech Stecko. Podczas prowadzonych prac zostały wydobyte z wody między innymi: XVIII w armatka relingowa, karabin skałkowy z XVIII w, XIV w stewa rufowa oraz kilka innych zabytkowych obiektów. Bogata dokumentacja zdjęciowa i filmowa w połączeniu z dokumentacją archeologiczną pozwoliły stworzyć wystawę pokazującą ogrom prowadzonej inwestycji, pracę podwodnych archeologów oraz mało znaną część historii województwa Zachodniopomorskiego.

Na wystawę zapraszają Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza.

źródło : muzeum.elblag

Zobacz podobne

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

KM

Holownik H-3 Leszko opuścił Stocznię Remontową Shipbuilding

AB

Spółka Polskie Promy przygotowuje się do podpisania kontraktu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie