Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Offshore

Rada naukowa ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej – ruszyła przy AMS

Organizacja konferencji naukowych i technicznych, współpraca z biznesem i administracją w zakresie budowy morskich farm wiatrowych – to główne zadania Rady Naukowej, która powstała przy Akademii Morskiej w Szczecinie. W skład rady weszli przedstawiciele szczecińskich uczelni i eksperci branżowi.

Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce w ostatnich miesiącach wyszła z fazy mglistych dalekosiężnych planów inwestycyjnych i stała się rzeczywistością. Polskie przedsiębiorstwa od dawna z sukcesem działają w tym sektorze, budując elementy turbin wiatrowych, konstrukcje wsporcze, czy zadaniowe jednostki pływające, a instytucje naukowe i administracyjne pracują nad rozwiązaniami, dzięki którym najbliższe plany inwestycyjne nabierają konkretnego kształtu.

Planowane farmy wiatrowe w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej są w zaawansowanym etapie rozwoju, a wejście w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych urealnia powstanie polskich farm w perspektywie kilku najbliższych lat. Szanse dla rynku pracy dostrzegła Akademia Morska, na której już od października startuje nowy kierunek, poświęcony kształceniu przyszłych specjalistów.

Szacunki mówią, że na rzecz sektora MEW może powstać w Polsce nawet 77 tys. nowych miejsc pracy. Rada może skutecznie wpływać o kierunkach rozwoju nauki, może też mieć wpływ na kształcenie kadr i dostosowanie programów nauczania do potrzeb rynku. Stąd pomysł, by w Akademii Morskiej w Szczecinie otworzyć nowy kierunek studiów inżynierskich: Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. To unikalny kierunek w skali kraju. Oferujemy 3,5-roczne studia I stopnia – ogólnoakademicki profil studiów zapewni uzyskanie umiejętności niezbędnych w sektorze przedsiębiorstw oraz organów administracji publicznej, których działalność związana jest z szeroko pojętą tematyką offshore.

– Chcemy promować nie tylko naszą uczelnię i nowopowstały kierunek studiów – wyjaśnia Artur Bejger prorektor ds. nauki – rada ma na celu zarówno skupienie wszystkich środowisk związanych z szeroko pojętą morską energetyką wiatrową, jak i popularyzowanie tego rodzaju źródeł odnawialnych. Postawione przez Radę Naukową MEW przy Akademii Morskiej w Szczecinie zadania, wspierają rozwój w obszarze kształcenia, propagowania, a także wspierania inicjatyw gospodarczych szeroko pojętej energetyki wiatrowej, w tym lądowej.

W wyniku tych dążeń, w czerwcu w Akademii Morskiej w Szczecinie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Naukowej Morskich Elektrowni Wiatrowych. Rada ma na celu zarówno skupienie wszystkich środowisk związanych z szeroko pojętą morską energetyką wiatrową, jak i popularyzowanie tego rodzaju źródeł odnawialnych. Jest płaszczyzną integrującą osoby zainteresowane działaniami w zakresie MEW zarówno naukowo, jak i biznesowo. Postawione przez Radę Naukową MEW przy AMS zadania wspierają rozwój w obszarze kształcenia, propagowania, a także wspierania inicjatyw gospodarczych szeroko pojętej energetyki wiatrowej.

W prace zespołu naukowców włączyło się Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej Polskie, a także Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Warto przypomnieć, że ta największa branżowa organizacja ma od początku działalności siedzibę w Szczecinie.

Źródło mat.prasowy

Zobacz podobne

Program Wisła- Szef MON zatwierdził umowy offsetowe na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu

PL

PGE w energetyce konwencjonalnej zakłada na ten rok stabilizację

KM

Armia: Korea Płn. wystrzeliła kolejne pociski artyleryjskie do morza

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie