Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Święto Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku centralne obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w sobotę, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na wszystkich okrętach stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona zostanie wielka gala banderowa, a po zachodzie rozpocznie się iluminacja gali świetlnej. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. Przy nabrzeżach świnoujskiego Portu Wojennego zacumują stacjonujące na co dzień w Gdyni: najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran oraz fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski (3. Flotylla Okrętów). Marynarze wezmą udział w uroczystym apelu, podczas którego odbędzie się ceremonia pierwszego podniesienia bandery pomocniczych jednostek pływających na ostatnim z serii sześciu nowoczesnych holowników – holowniku H-13 Przemko.  

PLAN OBCHODÓW

– sobota 26 czerwca:

godz. 8:30 Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym w Świnoujściu, ul. Piłsudskiego 43.

godz. 9:30 Uroczysty Apel w Pocie Wojennym w Świnoujściu, Ceremonia pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-13 Przemko.  

Ze względu na obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne wszystkie przedsięwzięcia z okazji Święta Marynarki Wojennej mają zamknięty charakter.

 Święta i uroczystości wojskowe są istotnym elementem kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Służą integracji wojska ze społeczeństwem oraz podkreślają ciągłość istnienia Sił Zbrojnych Państwa.   Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie.   Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Źródło 8 FOW

Zobacz podobne

MMW w Gdyni. Promocja książki Tadeusza Kondrackiego „Grupa ścigaczy Polskiej Marynarki Wojennej na wodach brytyjskich (1940-1945)”

AB

Polski żaglowiec najlepszy w TTSR

KM

Projekt FSRU – badania dna morskiego w Zatoce Gdańskiej na zaawansowanym etapie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie