Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Henryk Jaskuła i Andrzej Rościszewski zostaną uhonorowani w Gdyni

W sobotę 26 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Uroczystość połączona będzie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021. Serdecznie zapraszamy!

W najbliższą sobotę w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, na falochronie południowym basenu jachtowego, odbędzie się najważniejsza żeglarska uroczystość tegorocznego Święta Morza. O godzinie 11 uczczeni zostaną dwaj żeglarze, którzy wyjątkowo zapisali się w historii Polski.

Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w ogóle, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. Był również organizatorem żeglarstwa w Przemyślu i współzałożycielem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Andrzej Rościszewski z kolei żeglował w pionierskich rejsach polarnych, m.in. do Islandii i na Spitsbergen, które następnie barwnie opisywał. Dał się poznać także jako doskonały adwokat, obrońca opozycjonistów z ramienia Komitetu Prymasowskiego oraz członek Trybunału Stanu.

Uroczyste odsłonięcie tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego połączone zostanie z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2021 i symbolicznym podniesieniem bandery. Wydarzenie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. W sobotniej uroczystości wezmą udział także polonijni żeglarze, którzy od piątku 25 czerwca ścigać się będą w II Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich im. Tadeusza Wendy.

Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 – tym którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu – przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad i ograniczeń.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronat medialny portal Żeglarski.info.

Źródło/fot. żeglarski.info

Zobacz podobne

Bezpłatne przejazdy promami Stena Line dla Ukraińców i organizacji pomagających Ukrainie

BS

Portal SIPAM już uruchomiony dla użytkowników

Autor

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie