Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Otwarcie kąpielisk w Gdyni

Punktualnie o godz. 9.30 25 czerwca na czterech gdyńskich kąpieliskach zatrzepoczą flagi. Codziennie bezpieczeństwa osób kąpiących się strzegło będzie 35 ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażonych w nowoczesny i profesjonalny sprzęt ratownicy.

Babie Doły, Śródmieście, Redłowo oraz Orłowo – w tych czterech tradycyjnych już lokalizacjach otwarte zostaną strzeżone kąpieliska w Gdyni. Od piątku 24 ratowników wodnych, 4 starszych ratowników wspomaganych przez 4 ratowników medycznych codziennie w godzinach 9:30–17:30 będzie czuwało nad bezpieczeństwem plażowiczów. 

Kolejny rok z rzędu pracę kąpielisk dodatkowo wspomagać będzie specjalnie powołana do tego Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego Gdyńskiego Centrum Sportu. To trzyosobowy zespół składający się z najbardziej doświadczonych ratowników, który w momencie wystąpienia zdarzenia w ciągu kilkunastu minut dotrze do poszkodowanego i udzieli mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp GIRW dysponować będzie szybką łodzią motorową, skuterem ratowniczym z platformą oraz pojazdem ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z trudnodostępnych miejsc.

Na skrajnych kąpieliskach – w Orłowie i na Babich Dołach staną małe, szybkie łodzie motorowe, a w tej pierwszej lokalizacji dodatkowo pojazd ATV z przyczepą do ewakuacji osób poszkodowanych z miejsc, do których dotarcie nie jest łatwe. Kąpielisko Gdynia Śródmieście od tego sezonu będzie wyposażone także w nowoczesny skuter ratowniczy z platformą do podejmowania osób poszkodowanych.

– Dzięki naszym ratownikom na gdyńskich kąpieliskach morskich możemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem. To zespół świetnych specjalistów, ale przede wszystkim to zespół ludzi, gotowych nieść pomoc, którzy sprawiają, że na plaży czujemy się komfortowo oraz, co najważniejsze, bezpiecznie. W ich ręce oddajemy sprzęt ratujący ludzkie życie, mając pewność, że potrafią w pełni go wykorzystać – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pamiętajmy, aby kąpać się wyłącznie tam, gdzie jest bezpiecznie – nieopodal wież ratowniczych na terenie strzeżonych kąpielisk. Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji „Ratunek” oraz wpisaniu numeru ratunkowego nad wodą : 601-100-100. Gdyńskie Kąpieliska Morskie zostały zgłoszone do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopocie które koordynuje działaniami ratowniczymi na terenie województwa pomorskiego. Polecamy też codziennie sprawdzać warunki atmosferyczne na gdyńskich kąpieliskach morskich. Aktualizowane codziennie szczegółowe informacje dotyczące stanu kąpieliska oraz warunków na nim panującym można sprawdzić na stronie www.plaze.gdyniasport.pl.

Przypomnijmy, że przed otwarciem kąpielisk miał miejsce przegląd dróg ewakuacyjnych, czyli miejsc, z których, w razie wypadku można przetransportować osobę poszkodowaną do miejsca przyjazdu karetki. Przegląd taki jest wykonywany każdorazowo przed sezonem letnim oraz w przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych takich jak sztorm lub porywiste wiatry, aby wykluczyć lub potwierdzić czy droga nie została podmyta przez fale lub nie zostało powalone na nią drzewo.

– W nadchodzącym rozpoczynającym się sezonie spodziewamy się wielu plażowiczów. Zespół ratowniczy został odpowiednio przygotowany do tego, czekać ich może w trakcie służby. Od początku maja w każdy weekend odbywały się spotkania ćwiczeniowo szkoleniowe z kandydatami do pracy, które zakończyliśmy trzema intensywnymi dniami szkoleniowymi bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Dodatkowo zespół ratowników z kąpieliska w Śródmieściu przeszedł szkolenie w zakresie kontaktu oraz obsługi osób niepełnosprawnych korzystających z amfibii wodnej umożliwiającej kąpiel – zapewnia Paweł Brutel, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu.

źródło :gdynia.pl

Zobacz podobne

Grzegorz Puda: początki Morskiego Instytutu Rybackiego sięgają pierwszych lat odrodzonej Polski

KM

Korupcja mogła odegrać istotną rolę w zatonięciu krążownika „Moskwa”

BS

Nowy rosyjski „plastikowy” niszczyciel min wzmocnił siły na Dalekim Wschodzie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie