Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Rosja/ MSZ: USA i W. Brytania swoimi działaniami na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt

USA i Wielka Brytania poprzez swoje działania na Morzu Czarnym próbują sprowokować konflikt – uważa wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow, cytowany w piątek przez agencję RIA Nowosti.

Odnosząc się do incydentu z brytyjskim okrętem HMS Defender, Riabkow oskarżył “wysokiej rangi osoby w Londynie i niektórych przedstawicieli administracji USA o próby zniekształcenia tego, co się wydarzyło”.

Ocenił też, że USA i Wielka Brytania próbują poprzez swoje działania “podgrzać sytuację i faktycznie sprowokować konflikt”.

Incydent naruszył normy międzynarodowego prawa – dodał Riabkow. “To nie są terytorialne wody Ukrainy, to terytorialne wody Federacji Rosyjskiej, to nasza granica. Będziemy jej bronić wszelkimi posiadanymi przez nas środkami, w tym wojskowymi” – zagroził, cytowany przez TASS.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w środę, że rosyjskie okręty patrolowe oddały strzały ostrzegawcze w kierunku HMS Defender, a samolot zrzucił bomby w jego pobliżu w związku z tym, że okręt miał wpłynąć na rosyjskie wody terytorialne. Brytyjskie ministerstwo obrony zdementowało później te informacje, wyjaśniając, że żadnych strzałów ostrzegawczych nie było.

Po środowym incydencie rząd w Londynie podkreślił, że wody wokół Krymu nie są rosyjskimi, lecz ukraińskimi, bo aneksja półwyspu nie została uznana przez społeczność międzynarodową.

Źródło: PAP. fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Rozpoczęły się regaty Ustka Charlotta Sailing Day

BS

Grzegorz Puda: początki Morskiego Instytutu Rybackiego sięgają pierwszych lat odrodzonej Polski

KM

Inwestycje infrastrukturalne kluczem do dalszego rozwoju Portu Gdynia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie