Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

Projekt o kolosalnym znaczeniu ! Czyli budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to projekt o kolosalnym znaczeniu.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną – jeden z głównych projektów rządu PiS – ma powstać w miejscowości Nowy Świat; liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 m.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury; projekt ten realizowany jest też pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to szansa na rozwój Elbląga i gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie także swobodna żegluga po Zalewie.

Konkurencji między portami w Gdańsku i Gdyni a Elblągiem nie będzie. – Z pewnością rozwinie się turystyka, atrakcją będzie sam kanał, ale swobodnie będą wpływać jachty, także z zagranicy – tłumaczył Grzegorz Chocian.

Dzięki tej inwestycji ma także powstać około 3 tysięcy nowych miejsc pracy w portach i marinach w Elblągu, Suchaczu, Tolkmicku, Fromborku, Stegnie, Sztutowie i Krynicy Morskiej – wskazywał ekspert.

Zdaniem Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, dobrze byłoby otworzyć się na morze, żeby korzystała z tego polska gospodarka. – W naturalny sposób transport morski jest tańszy. Oczywiście Elbląg nie będzie konkurował z Gdańskiem czy innymi portami. Natomiast droga morska jest tanim środkiem przenoszenia towarów i osób.

źródło : Polskie Radio, mat. filmowy : źródło własne

Zobacz podobne

Na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia

KM

Wiceszef MSZ: będziemy wywierać presję, aby USA zmieniło decyzję ws. Nord Stream 2

BS

Połowa trasy podmorskiego gazociągu Baltic Pipe została już ułożona !

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie