Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Gaz-System rozpoczął układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim

Jeden ze statków morskich rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim – podał w poniedziałek Gaz-System. Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski dodał, że Baltic Pipe jest inwestycją realizowaną krok za krokiem i w założonych terminach.

„W dniu 27 czerwca Castorone – jeden ze statków morskich odpowiedzialnych za ułożenie gazociągu podmorskiego między Polską, a Danią, rozpoczął układanie Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim” – podała w komunikacie spółka.

Układanie rozpoczęło się w miejscu znajdującym się niedaleko połowy trasy całego gazociągu podmorskiego, tj. na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm – czytamy. Jak dodano, statek Castorone sukcesywnie będzie przesuwał się wzdłuż trasy gazociągu, w kierunku północno-zachodnim.

Cytowany w komunikacie Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że „Baltic Pipe jest inwestycją realizowaną krok za krokiem i w założonych terminach. Pogody i inne okoliczności, na które nie mamy wpływu, bywają zmienne, ale my nie zwalniamy tempa i robimy swoje”.

„Dziś Gaz-System rozpoczyna układanie podmorskiego odcinka, by cały projekt mógł być ukończony i uruchomiony z pełną przepustowością w 2022 r. Baltic Pipe będzie wówczas jednym z głównych elementów, gwarantujących bezpieczeństwo energetyczne Polski” – dodał Naimski.

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień stwierdził, że spółka osiągnęła „kolejny ważny etap” w realizacji Baltic Pipe.

„Po pięcioletnim okresie prowadzenia uzgodnień, projektowania i wyboru wykonawców rozpoczęło się układanie pierwszego w historii polskiego gazownictwa przesyłowego gazociągu podmorskiego” – powiedział.

Firma Gaz-System podała, że gazociąg podmorski Baltic-Pipe będzie układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei oraz Castoro 10.

Jak dodał, do końca tego roku Gaz-System planuje zespawać i ułożyć na dnie Bałtyku 275 km gazociągu, który połączy wybrzeża Polski i Danii.

Prace na najgłębszych wodach będą wykonywane przez jeden z największych specjalistycznych statków tego typu na świecie – jednostkę Castorone. Statek ten korzysta z systemu dynamicznego pozycjonowania, dzięki czemu możliwe jest manewrowanie nim z dużą dokładnością – czytamy.

Castorone ma ponad 300 metrów długości i prawie 40 metrów szerokości, a na pokład może zabrać nawet 700 osób. Statek dysponuje również lądowiskiem dla śmigłowców i kilkoma stanowiskami do spawania odcinków rur i łączenia ich w docelowy gazociąg, który opuszczany jest na dno morza z użyciem specjalnej rampy zlokalizowanej na rufie. Rampa ta składa się z trzech części, które poprzez regulację nachylenia pozwalają na instalację rurociągu na różnych głębokościach.

„Układanie prawie 275-kilometrowego gazociągu podmorskiego będzie trwało kilka najbliższych miesięcy” – poinformowała firma Gaz-System. „Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, cały proces zakończy się jeszcze w tym roku” – dodano.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.

Źródło PAP Fot. Saipem

Zobacz podobne

Ktoś podszywa się pod konto Polska Morska

PL

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

KM

KE dała Orlenowi więcej czasu na finalizację transakcji z Unimotem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie