Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV

I Love Poland wygrał wyścig Orvaldi B8 podczas regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2021

Z czasem 10 godzin 26 minut 46 sekund jacht I Love Poland wygrał wyścig Orvaldi B8 podczas regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2021 – poinformował w niedzielę PAP właściciel jachtu Polska Fundacja Narodowa. Załoga pobiła rekord trasy do platformy Lotosu na Bałtyku.

Poprzedni rekord trasy z Gdańska do wydobywającej ropę spod dna Bałtyku platformy Lotosu na złożu B8 podczas zeszłorocznego wyścigu należał do jachtu Sailing Poland, którego załoga z kapitanem Maciejem Marczewskim pokonała w 14 godzin 59 minut i 35 sekund.

Temistokles Brodowski z PFN powiedział PAP, że właściciel jachtu serdecznie gratuluje pobicia rekordu trasy Orvaldi B8 Race i udanego startu w wyścigu załodze kapitana Grzegorza Baranowskiego, razem z żeglarzami wyłonionymi podczas kolejnych edycji programu I Love Poland.

Program PFN I Love Poland ma promować Polskę poprzez udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie. To również program szkoleniowy dla młodych polskich regatowych żeglarzy oceanicznych, z których najlepsi wchodzą do załogi jachtu podczas regat.

„W tym wyścigu czternastoosobowej załodze była trójka laureatów III edycji programu szkoleniowego PFN I Love Poland oraz jeden zawodnik kadry narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Poza kapitanem jednostki Grzegorzem Baranowskim za sterem stanęło trzech innych członków załogi: Jacek Piasecki, Jan Chudzik i Patryk Richter” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Brodowski.

„Umiejętności załogi i dobry wiatr wiejący z prędkością kilkunastu węzłów pozwolił na równą żeglugę i ustanowienie nowego rekordu trasy” – zaznaczył Brodowski.

Jak zaznaczyli organizatorzy regat Nord Cup Gdańsk 2021 wyścig Orvaldi B8 Race został stworzony z myślą o żeglarzach, którzy lubią wyścigi długodystansowe. Całkowita długość trasy to 117,88 mil morskich.

Trasa wyścigu prowadziła od startu w okolicach Górek Zachodnich do boi, która specjalnie dla tego wyścigu została postawiona na południe od platformy Lotos Petrobaltic na złożu B8 i z powrotem do mety wyścigu na wysokości Yachtklubu Stoczni Gdańskiej.

I Love Poland w swojej klasie Open I pokonał cztery inne jachty (Globe, Dancing Queen, Oiler.pl i ScampOne). W całym wyścigu startowało łącznie ponad 20 jachtów.

W 2020 r. kapitan Grzegorz Baranowski otrzymał wyróżnienie w konkursie Rejs Roku za wyniki osiągnięte na I Love Poland – dwukrotne udane starty w prestiżowych regatach morskich.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

Materiał filmowy z ostatniego zgrupowania praktycznego III edycji Programu Szkoleniowego #ILovePoland na Morzu Bałtyckim. Zachęcamy do obejrzenia filmiku, który przedstawia zmagania Uczestników Programu oraz Załogi na jachcie Volvo Open 70.

Źródło Pap, mat. filmowy/fot. I Love Poland

Zobacz podobne

Poziom mórz rośnie czterokrotnie szybciej w miejscach zamieszkania przybrzeżnych społeczności