Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Rosja testuje okręt przenoszący podwodne drony z napędem atomowym

Siły zbrojne Rosji testują na Morzu Białym okręt podwodny Biełgorod o napędzie atomowym, który jest przystosowany do przenoszenia podwodnych dronów z napędem atomowym Posejdon – podał w poniedziałek portal The Barents Observer.

Podkreśla on, że Biełgorod, jednostka o długości 184 metrów, jest największym okrętem podwodnym zbudowanym w Rosji w ciągu ostatnich 30 lat. Media państwowe informowały, że 25 czerwca Biełgorod, zwodowany w 2019 roku, wypłynął na Morze Białe na swe pierwsze testy na morzu.

Według źródeł rosyjskich Biełgorod, okręt podwodny projektu 09852, jest jednostką eksperymentalną. Wśród jego możliwości wymienia się przenoszenie sześciu Posejdonów. Próby okrętu mają zakończyć się we wrześniu i Biełgorod trafi do końca roku do sił zbrojnych. O przebiegu prac nad samymi Posejdonami brak dokładniejszych informacji.

The Barents Observer podaje, że Biełgorod zostanie przekazany Głównemu Zarządowi Badań Głębinowych (GUGI) ministerstwa obrony Rosji. Nieoficjalnie zarząd ten nazywany jest „podwodnym specnazem” rosyjskiej marynarki wojennej. GUGI użytkuje bazę na wybrzeżu Morza Barentsa.

Źródło Pap fot. ZBiAM

Zobacz podobne

Ukraina/ Szef Naftohazu: USA mogą zablokować certyfikację Nord Stream 2

KM

Stocznia Pomerania. Dok NMG 1 już po chrzcie 

AZ

Orlen rusza na podbój Rumunii

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie