Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W Trójmieście zbudują okręty „Mieczniki”

Nowe okręty projektu „Miecznik” w całości powstawać będą w Trójmieście – potwierdza Panoramie Polska Grupa Zbrojeniowa informując jednocześnie, że do konsorcjum PGZ-Miecznik dołączyła gdańska stocznia Remontowa. Program „Miecznik” zakłada budowę dla Marynarki Wojennej trzech nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów klasyfikowanych, jako fregaty.

W maju tego roku Polska Grupa Zbrojeniowa złożyła wstępną ofertę na okręty w programie budowy jednostek – teraz do konsorcjum PGZ-Miecznik dołączyła stocznia Remontowa – mająca doświadczenie w pracy z wojskiem chociażby przy budowie okrętów projektu „Kormoran”. Z uwagi na skomplikowany projekt oraz doświadczenie gdańskiej stoczni w budowie okrętów, to właśnie Remontowa zaproszona została do konsorcjum PGZ-Miecznik.

„Mamy nadzieję, że nasze kompetencje i doświadczenie Lidera Konsorcjum, budującego serię okrętów Kormoran II we współpracy ze spółkami Grupy PGZ, zaprocentuje teraz przy budowie polskich fregat, przyczyniając się do realizacji tego zadania z sukcesem.”

Marcin Ryngwelski, prezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A.

Z powodów formalnych w postępowaniu nie będzie brana między innymi możliwość współpracy z Holenderską grupą Damen. Finalnie, z sześciu propozycji przedstawionych przez PGZ Inspektoratowi Uzbrojenia, formalną weryfikację przeszły cztery – i to one podlegać będą ocenie. Jak mówią przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej proces przygotowania inwestycji może zająć około dwóch lat. „Miecznik” to jeden z kluczowych dla polskiej Marynarki Wojennej programów. Jego celem jest pozyskanie dla marynarzy trzech nowych okrętów wielozadaniowych, zdolnych do służby na całym świecie. Maja być to duże jednostki klasy fregata, których głównym atutem ma być wysoka siła ognia i obrony okrętu przed zagrodzeniem.

Zobacz podobne

Dzień z życia załogi jachtu I Love Poland

BS

Jest nowy prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

KD

Transport wielkogabarytowych urządzeń do Portu Morskiego Police

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie