Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zbigniew Rau: Trójmorze to ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich

1,1 bln euro potrzeba na wypełnienie „luk infrastrukturalnych” w krajach Trójmorza – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Dodał, że Trójmorze to ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich.

W Lublinie rozpoczęło się we wtorek II Forum Regionów Trójmorza, połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym. Obrady potrwają dwa dni, prowadzone są w formie on-line.

Minister Rau w przemówieniu do uczestników Forum powiedział, że obecnie kraje Inicjatywy Trójmorza skupiają się na zasypaniu „luki infrastrukturalnej – jeśli chodzi o transport, o korytarze transportowe i rozwój cyfrowy”.

„Według analiz ekonomicznych kraje Inicjatywy Trójmorza będą potrzebowały nakładów rzędu 1,1 biliona euro do 2030 roku, aby tę przepaść zasypać. Część z tych środków będzie pochodziła od międzynarodowych instytucji, część ze środków własnych budżetowych, część z środków samorządowych” – powiedział.

Zaznaczył, że Polska podwyższyła swój wkład do Funduszu Trójmorza do ponad 750 mln euro.

Minister przypomniał, że Inicjatywa Trójmorza skupia państwa członkowskie Unii Europejskiej z flanki wschodniej. „Jest to bardzo ważny instrument wzmacniania relacji transatlantyckich. W ostatnich sześciu latach Inicjatywa Trójmorza bardzo się rozwinęła” – dodał.

Zdaniem Raua bardzo ważną cechą Inicjatywy jest „jej komplementarność w stosunku do instrumentów polityk spójnościowych Unii Europejskiej”. Minister podkreślił, że w latach 2015-2019 kraje Trójmorza zanotowały średni wzrost 3,5 proc. rocznie. „One są motorem wzrostu w Unii Europejskiej” – zaznaczył.

W ocenie szefa MSZ, Inicjatywa Trójmorza powinna wygenerować nowe projekty, nowe obszary współpracy w ramach osi priorytetowych, którymi są transport, infrastruktura, rozwój cyfrowy.

„Powinniśmy rozważyć bliższą współpracę, jeśli chodzi o rynki finansowe, utworzenie wspólnej giełdy, a także jeśli chodzi o platformy cyfrowe, które łączyłyby nasze sieci transportowe i cyfrowe. Osiągnięcie tych celów nie będzie możliwe bez wspólnych rozwiązań ponadnarodowych, regionalnych” – powiedział minister.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Sprawdź jakość powietrza w Porcie Gdańsk

BS

PGNiG kupi więcej gazu ziemnego od Venture Global LNG

KM

Konferencja TranStat już 21 lutego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie