Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Prezydent o dalszym rozwoju Trójmorza: przede wszystkim infrastruktura

Idea Trójmorza zrodziła się z potrzeby rozwoju infrastrukturalnego, wszyscy czują, że potrzebujemy go w naszej części Europy; kolejne kroki inicjatywy powinny dotyczyć przede wszystkim infrastruktury energetycznej, komunikacyjnej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

We wtorek w Lublinie rozpoczęło się II Forum Regionów Trójmorza. Prezydent wziął udział w inauguracji obrad.

W wywiadzie dla TVP3 Lublin Duda wyraził zadowolenie z tego, że współpraca w ramach Trójmorza „schodzi na poziom premierów, ministrów i wreszcie na poziom regionalnych władz samorządowych, właśnie na Forum Regionów”.

Według prezydenta, wszyscy mają poczucie, że w naszej części Europy potrzeba bardzo infrastruktury, „że nie mamy dróg w wystarczającym stanie i wystarczającej liczbie; że nie mamy nowych, nowoczesnych kolei, połączeń kolejowych, które pozwoliłby szybko przemieścić się między Warszawą a Bukaresztem czy Warszawą a Sofią”. „Więc to wszystko chcemy modernizować, naprawiać, budować nowe połączenia” – dodał.

„Dziś Via Carpatia, wokół której jakby osnuto opowieść II Forum Regionów, jest właśnie takim symbolem, jak mówiliśmy dzisiaj: pewnym kręgosłupem, tętnicą, która – mamy nadzieję – będzie życiodajną arterią dla regionów naszej części Europy” – powiedział Duda.

Pytany, jakie powinny być dalsze kierunki rozwoju Inicjatywy Trójmorza, ocenił, że „przede wszystkim: infrastruktura – energetyczna, komunikacyjna pod każdym względem, czyli właśnie komunikacji cyfrowej, samochodowej, kolejowej, także lotniczej”.

„Chcielibyśmy bardzo, aby to wszystko się rozwijało, bo stanowi to fundament kontaktów międzyludzkich, stanowi fundament rozwoju gospodarczego. Więc jest to dla nas element najistotniejszy. W ogóle cała idea Trójmorza narodziła się właśnie z potrzeby rozwoju infrastrukturalnego. Więc to jest ten pierwszy plan” – kontynuował.

Jak ocenił, najważniejsze, by praca w ramach Trójmorza odbywała się na wszystkich poziomach, od samorządów lokalnych, poprzez regionalne, rządy i prezydentów. „Jeżeli to wszystko będzie razem działało, tętniło, tworzyło efekt synergii, to jestem przekonany, że osiągniemy sukces” – uważa prezydent.

Zapytany o wpływ Trójmorza na europejski układ sił Duda zaznaczył, że członkami inicjatywy są dziś wyłącznie państwa UE w związku z czym „impuls rozwojowy w gruncie rzeczy ma prowadzić do równego rozwoju całej Europy”. „Jeżeli mówimy o mechanizmach, o funduszach spójności – czyli funduszach zespolenia tej części Europy Środkowej z Europą Zachodnią, od dawna bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturalnie – to właśnie w ten sposób my tę spójność chcemy zapewnić, w ten sposób ją wzmacniamy” – zaznaczył.

W opinii prezydenta „jest to także olbrzymia szansa dla Europy Zachodniej, bo przecież to turystyka, możliwości biznesowe, inwestycyjne, to lepszy dojazd, szybsza w związku z tym komunikacja pod każdym względem, to większe bezpieczeństwo energetyczne – mnóstwo elementów”.

„Dzisiaj państwa Trójmorza to 112 mln ludzi w Unii Europejskiej i 30 proc. potencjału terytorialnego Unii. Więc jest to rzeczywiście ogromna przestrzeń, której dużą część stanowi Polska. W związku z powyższym jesteśmy absolutną częścią – można powiedzieć w jakimś sensie – sercem Trójmorza, potężną częścią tego organizmu” – mówił również prezydent.

Na pytanie, czy inicjatywa Trójmorza jest również szansą na odbicie gospodarcze po pandemii, odpowiedział, że może mówić przede wszystkim o Polsce. „Przewidywania są bardzo dobre. Bank Światowy czy instytucje europejskie przewidują, że ten rozwój u nas w tym i w następnym roku – jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy – to prawie 4 proc., a później, że przekroczymy 4 proc. wzrostu PKB. Więc de facto wracamy do takiego rozwoju, jaki mieliśmy poprzednio” – powiedział Duda.

„Mamy cichutką nadzieję, że dokonamy skoku i ten rozwój będzie jeszcze większy, że w efekcie nasza gospodarka jeszcze bardziej przyspieszy, że ta wola ludzi powrotu do normalności będzie siłą, która dodatkowo napędzi naszą gospodarkę” – zaznaczył.

Prezydent wyraził zadowolenie z tego, że „na szczęście udało nam się, przynajmniej do tej pory, przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa”.

„Oczywiście są branże, które to dotknęło bardzo, jak choćby turystyka czy branża gastronomiczna. Ale bardzo wiele branż przetrwało bardzo dobrze. Niektóre w pandemii koronawirusa wręcz rozwinęły się, jak choćby branża IT. Paradoksalnie nastąpił rozwój ucyfrowienia naszego kraju, bo nagle pojawiła się potrzeba, by internet rzeczywiście dotarł pod strzechy, choć jest ich już bardzo niewiele” – powiedział prezydent.

Ocenił również, że doganiamy Europę. „Mamy jeszcze dużo do uzupełnienia, ale absolutnie nie mam żadnych obaw, że powinniśmy mieć tu jakieś kompleksy. Wręcz przeciwnie – rzeczywiście widzę, że w wielu aspektach tę zachodnią, rozwiniętą Europę – która jeszcze przed kilkunastoma laty wydawała się prawie że nie do doścignięcia – mamy ogromną szansę przegonić” – dodał.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Analiza PE: 90 proc. nielegalnych migrantów korzysta z usług przemytników

MZ

Dar Pomorza – pierwszy rejs legendy polskiej marynarki

BS

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie