Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Strączyński: rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal wśród priorytetów Taurona

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal jest priorytetem dla Taurona – zapewnił prezes spółki Paweł Strączyński, podkreślając, że realizowany przez Grupę „zielony zwrot” będzie oparty m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. W zakresie offshore Tauron rozważa współpracę z PGE i Eneą.

We wtorek wieczorem Tauron poinformował o wygaśnięciu nawiązanej w ub. roku współpracy z portugalsko-francuską firmą OW Offshore – w tamtej umowie zakładano, że obaj partnerzy będą wzajemnie inwestować w swoje spółki posiadające projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

„Z przyczyn obiektywnych i niezależnych od którejkolwiek ze stron, w szczególności w konsekwencji zmiany otoczenia regulacyjnego i wejścia w życie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, zaistniał stan zupełnej, trwałej i obiektywnej niemożliwości wykonania zobowiązań zaciągniętych w umowie” – poinformował w komunikacie Tauron.

Przedstawiciele Taurona zapewniają, że zakończenie współpracy z OW Offshore nie oznacza rezygnacji Grupy z zaangażowania w energetykę wiatrową na morzu.

„Zakończenie współpracy z OW Offshore spowodowane jest zmianami legislacyjnymi, które weszły w życie w ostatnim czasie i spowodowały niemożliwość wykonania zobowiązań umownych. To skutek okoliczności obiektywnych niezawinionych i niezależnych od żadnej ze stron” – skomentował prezes Strączyński.

„Nadal priorytetem dla Taurona jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Zielony zwrot Taurona musi zostać zdynamizowany. Będzie się on opierał m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. Jestem przekonany, że projekty inwestycyjne spółek takich jak Tauron będą stanowić wehikuł rozwojowy gospodarki w najbliższych latach” – dodał szef Taurona.

Jak podała Grupa we wtorkowym raporcie giełdowym, zaangażowanie Taurona w projekty morskich farm wiatrowych, wynikające ze strategii Grupy do 2025 roku, będzie realizowane „dzięki rozważanej przyszłej strategicznej współpracy” z Polską Grupą Energetyczną i Eneą.

„Podmioty te podpisały z emitentem (Tauronem – PAP) list intencyjny, w którym wyraziły wolę współpracy związanej z przyszłymi projektami inwestycyjnymi w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego” – przypomniał Tauron.

Wygasające obecnie porozumienie Taurona z firmą OW Offshore zostało zawarte w grudniu ub. roku. Firma należy po połowie do portugalskiego koncernu energetycznego EDP Renovaveis oraz francuskiej firmy ENGIE. Obie spółki mają doświadczenie we wznoszeniu farm wiatrowych na morzach. Umowa z Tauronem miała prowadzić do budowy takich farm na Bałtyku.

W ramach umowy Tauron zakładał, że obejmie 50 proc. udziałów w spółkach OW, które w swoim portfolio posiadają projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. OW z kolei miało dążyć do objęcia połowy udziałów w spółkach Taurona, które posiadają projekty farm wiatrowych na Bałtyku. Projekty były etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp – informował w grudniu ub. roku Tauron.

Intencją stron była sprzedaż udziałów w spółkach celowych i podpisanie umowy inwestycyjnej w ciągu sześciu miesięcy, co jednak nie nastąpiło. „Współpraca wyłączna stron może zostać rozszerzona o dodatkowe obszary pod warunkiem zawarcia umowy sprzedaży udziałów i umowy inwestycyjnej” – zastrzegał w ub. roku Tauron.

W ramach ogłoszonej wiosną 2019 r. polityki „zielonego zwrotu”, do 2025 r. Tauron zamierza m.in. zainwestować w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażować w budowę morskich farm wiatrowych.

We wrześniu 2019 r. Grupa kupiła pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW oraz nabyła prawa do projektu zespołu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 6 MW. Niedawno Tauron kupił także projekt farmy o docelowej mocy 30 MW, która do sierpnia 2022 r. powstanie w gminach Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim (Łódzkie).

Obecnie Tauron dysponuje farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. Do 2025 r. Grupa chce mieć ponad tysiąc megawatów mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych na lądzie. Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze Tauron realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych.

W ub. roku Tauron podpisał porozumienie, zgodnie z którym każdy z kolejnych projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii będzie mógł liczyć na co najmniej 50 mln zł dofinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przedstawiona w ub. roku przez Komisję Europejską strategia dla offshore zakłada budowę morskich farm wiatrowych o mocy 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r. Wcześniej szacowano, że w Polsce moc morskich farm wiatrowych do 2030 r. może sięgnąć ok. 8 GW, z potencjałem zwiększenia do ponad 10 GW w kolejnych latach.

źródło pap,

Zobacz podobne

Pierwszy w historii Grupy Azoty i pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek

MZ

Konsultacje z sześcioma krajami zakończone sukcesem

KM

Mateusz Morawiecki: rozbudowa portu w Gdańsku zwiększy możliwości przeładunkowe o półtora miliona TEU

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie