Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Wręczono nagrody Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza

Nagrody za międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza wręczył w środę w Lublinie wicepremier Jacek Sasin. Uhonorowane zostały osoby i firmy, które przyczyniają się do rozwoju regionów Trójmorza.

Wręczenie nagród odbyło się podczas drugiego dnia obrad Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie. Wicepremierowi towarzyszył marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Nagroda Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza jest formą uhonorowania osób i firm aktywnie działających w obszarze regionów Trójmorza, które odniosły międzynarodowy sukces. Nagrody przyznała Rada Programowa Kongresu, w skład której wchodzą politycy, eksperci, naukowcy z Polski i innych krajów Trójmorza.

W kategorii osoba wspierająca Inicjatywę Trójmorza nagrodę otrzymała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Jest ona pomysłodawczynią i inicjatorką powołania najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej – Funduszu Trójmorza i od 2019 r. pełni w nim funkcję przewodniczącej rady nadzorczej. Celem Funduszu jest rozwój infrastruktury w państwach regionu Trójmorza poprzez finansowanie projektów transportowych, energetycznych i cyfrowych, co będzie wspierać integrację i spójność gospodarczą całej UE.

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. otrzymał nagrodę w kategorii duża firma o międzynarodowym zasięgu w obszarze Inicjatywy Trójmorza. Firma została doceniona za aktywną działalność na czterech rynkach macierzystych obszaru Inicjatywy Trójmorza – Polska, Słowacja, Litwa i Czechy, w tym m.in. za działania na rzecz ochrony powietrza, a także w dziedzinie odpowiedzialności społecznej biznesu na obszarze Inicjatywy Trójmorza.

Nagrodę w kategorii firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymał Zakład Produkcyjny Bempresa sp. z o.o. za aktywną działalność na rynkach gospodarczych w państwach Inicjatywy Trójmorza – Polska, Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja, Węgry oraz prowadzenie działalności opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju m.in. wdrażaniem innowacji, ochronie środowiska oraz tworzeniu partnerstw rynkowych.

Wicepremier Sasin pogratulował laureatom. Zwrócił uwagę na uhonorowanie firmy z sektora małych średnich przedsiębiorstw. „Gratuluję także panu prezesowi, który pokazuje, że małe i średnie polskie firmy też potrafią odnosić wielkie sukcesy i wychodzić już poza Polskę. Potrafią być firmami rozpoznawalnymi, działającymi szerzej. Oby takich firm było jak najwięcej” – powiedział.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

Źródło PAP fot. Orlen

Zobacz podobne

Kaczyński: fuzja Orlenu i Lotosu umożliwi stworzenie koncernu na poziomie europejskim

BS

Eliminujemy milion czynności, oszczędzamy czas i pieniądze!

Autor

Akademia Morska – studenci uczą się zdalnie i pomagają potrzebującym

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie