Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Muzealnicy morscy i rzeczni obradowali w Pucku

Ponad 30 historyków spotkało się w dniach 24-25 czerwca na XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku. Była to okazja do wymiany doświadczeń, zawiązywania kontaktów i wygłoszenia referatów poświęconych m.in. rewitalizacji Twierdzy Wisłoujście, znaleziskom archeologicznym w torze wodnym Szczecin-Świnoujście i popularyzacji historii przez Pomorski Związek Żeglarski.

Organizowane od 1994 roku konferencje polskiego muzealnictwa morskiego i rzecznego co dwa lata gromadzą muzealników, historyków, członków stowarzyszeń i fundacji oraz działaczy społecznych z całej Polski. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania wyników badań i wspólnego poszukiwania rozwiązań na pojawiające się problemy i wyzwania.

– Cykliczne konferencje są kopalnią nowych tematów, inspirują oraz pozwalają zawiązywać i wzmacniać sieci pomiędzy muzeami i miastami – tłumaczy Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Służą też wzmacnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym, a ich efektem są nie tylko wystawy, ale też wspólne projekty badawcze. Konferencje kończymy zawsze wydawnictwami, które są źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń.

Pucku

Uczestnicy XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego.
Fot. Muzeum Ziemi Puckiej

Tegoroczna konferencja, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy i Narodowe Muzeum Morskie, a przeprowadzona w Harcerskim Ośrodku Morskim zgromadziła ponad 30 osób z całej Polski. Obok przedstawicieli organizatorów wśród prelegentów znaleźli się muzealnicy i naukowcy m.in. z Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Gdańska, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Fundacji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu i Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem wystąpień była historia morska i rzeczna, jej nieznane karty, sposoby promocji, ekspozycji i ochrony.

– Na konferencji mamy osiem bloków tematycznych, żeby wszystkie osoby zajmujące się muzealnictwem związanym z wodą, mogli się wypowiedzieć – opowiada Mirosław Kuklik, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej. – Na przykład Hanna Rzadkosz-Florkowska z Fordonu opowiadała o planach stworzenia placówki muzealnej, która pozwoli przypomnieć historię Fordonu, obecnie zepchniętego na margines Bydgoszczy. Podziwiam też to, co zrobiło Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Urząd Morski w Szczecinie – wydobycie ogromnej liczby zabytków z pogłębianego toru wodnego Szczecin – Świnoujście.

Ponadto można było się dowiedzieć m.in. o planach rewitalizacji Twierdzy Wisłoujście przez Muzeum Gdańska, przyszłości „Sołdka” i renesansie szkutnictwa wiślanego.

Na konferencji nie zabrakło akcentów żeglarskich. Jędrzej Szerle przedstawił działalność historyczną Pomorskiego Związku Żeglarskiego prowadzoną we współpracy z portalem Żeglarski.info. W referacie omówione zostały najważniejsze przedsięwzięcia – zarówno bardziej odległe (np. wystawa „Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz”, konferencja „Mariusz Zaruski – życiorys morzem pisany”), jak i obecnie prowadzone (np. cykl filmów „Opowieści z wiatru i soli”, rozwój Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni oraz Słownika Biograficznego Żeglarzy Pomorskich).

XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku nie ograniczyła się tylko do obrad. W środowy wieczór uczestnicy pojechali na sobótkę do Jastarni, w piątek wzięli udział w oprowadzeniu kuratorskim wystawy Idziemy nad polskie morze – Zaślubiny Polski z morzem, Puck 1920 r., natomiast w sobotę mieli okazję wziąć udział w Pielgrzymce Rybackiej.

Z XV Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego w Pucku wydany zostanie tom pokonferencyjny, w którym będzie można przeczytać artykuły uczestników.

Źródło Żeglarski.info

Zobacz podobne

PGE startuje z III edycją projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

PL

Prof. Henryk Śniegocki prezesem Polskiego Rejestru Statków

BS

Lądowanie na ORP Pułaski

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie