Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Ważne

Energia odnawialna potrzebna dla równowagi klimatycznej!

Jak dużą rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa energetycznego, które źródła energii są najbardziej akceptowalne? Jakie są oczekiwania co do transformacji energetycznej, neutralności klimatycznej, świadomości proekologicznej społeczeństwa? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy  kolejnej konferencji cyklu Forum Samorządowego Pomorza Zachodniego zorganizowanej przez think tank Nobilis Medi. Tematem wiodącym były odnawialne źródła energii. Patronat medialny sprawował portal Polska Morska.

Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odnosząc się do wyzwań, jakie przed Europą, Polską wymuszają zmiany klimatyczne zwrócił uwagę na specyfikę naszego kraju a zwłaszcza na lasy, które w sposób naturalny absorbują ogromne ilości szkodliwego dwutlenku węgla.

– Europa ma zalesionych 37 proc obszarów, Polska w 30 proc. – przypomniał wiceminister dodając, że po drugiej wojnie światowej mieliśmy zalesionych 20 proc. obszaru kraju. – Docelowo zamierzamy zalesić 33 proc. kraju.

Minister podkreślał różne funkcje lasów: społeczne, przyrodnicze, przemysłowe, wskazywał na parki i rezerwaty. Zwrócił też uwagę na racjonalną politykę leśną obszarów, które w Polsce są własnością skarbu państwa, natomiast w Europie – w większości prywatną.

Drewno (40 mln m sześc. rocznie) stanowi 15 proc. polskiego eksportu – kontynuował Siarka. – Co nas sytuuje na piątym miejscu w Europie. – Mamy 26 tys. leśników a cała branża zapewnia pracę dla pół miliona osób. Sekretarz stanu zapewniał, iż pozyskiwanie drewna nie wyrządza większych szkód przyrodzie. Podkreślił też znaczenie biomasy, czy pozyskiwanych z niej peletów, jako ekologicznego paliwa energetycznego.

Czy w lasach będzie można budować farmy wiatrowe? Wiceminister widzi możliwości, zwłaszcza w obszarach które są w zarządzie leśników, zdegradowane przemysłowo, i nie zawsze nadające się do zalesienia. Ale do tego trzeba jeszcze przygotować się legislacyjnie – zauważył prelegent. – Mamy wiele odnawialnych źródeł energii, trzeba je maksymalnie wykorzystać.

Małgorzata Szambelańczyk, prezes Eurowind Energy podczas debaty podkreśliła, iż w przypadku budowy wiatraków w obszarach leśnych są dobre praktyki. W wielu krajach europejskich bowiem takie obiekty w lasach działają. Z kolei Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2, spółki działającej w obszarze odnawialnych źródeł energii uzmysłowiła uczestnikom konferencji, iż w bilansie tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżając główne obszary wsparcia  ze strony funduszu podkreślił, że tylko na program Czyste powietrze tylko w br. przeznaczonych jest 7,5 mld złotych, z czego 5 mld to będzie bezzwrotna pomoc. W sumie ten program dysponuje kwotą 103 mld zł. Ale fundusz zapewnia pomoc także poprzez takie programy, jak Czysty prąd właśnie, czy Czysta woda.

– Do udziału w tych programach zaprosiliśmy banki komercyjne, które w zamian otrzymają dotacje – kontynuował prezes Mirowski. – Prowadzimy tez szeroką akcję promocyjną, by zachęcać do korzystania z programów Funduszu. Wprowadzamy zachęty dla samorządów, by angażowały się i korzystały z propozycji NFOŚiGW. Prowadzimy pilotażowy program w Zachodniopomorskiem, w ramach którego przystępując do programu Czyste powietrze, można pozyskać nawet do 37 tys. zł bezzwrotnej pomocy.

Zachodniopomorski parlamentarzysta, Artur Szałabawka zwrócił uwagę na szczególne uwarunkowania klimatyczne i geograficzne Pomorza Zachodniego, sprzyjające siłowniom wiatrowym zarówno na lądzie (tu jesteśmy krajowym liderem) jak i na Bałtyku.

fot. TVP Info

Zobacz podobne

Premier Litwy: „Orlen Lietuva” zamierza odejść od rosyjskiej ropy

KM

Trwa szacowanie strat po sztormie- ucierpiał m.in. klif w Gdyni Orłowie

PL

Rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu postępuje!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie