Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ministerstwo

Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej

3 lipca 2021 r. we Wrocławiu odbyły się obchody Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej. W uroczystościach, którym przewodniczył wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, udział wzięły delegacje armatorów, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, szkół o profilu żeglugowym oraz przedstawiciele Wód Polskich.

– „Rozwój żeglugi śródlądowej ma dla mnie szczególne znaczenie. Nieustannie widzę ogromny potencjał drzemiący w tej gałęzi gospodarki, również w aspekcie odbudowującej się po pandemii turystyki. Dni Marynarzy Rzecznych są świadectwem uznania dla wszystkich marynarzy, którym dziękuję za wykonywane z pasją obowiązki – napisał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w liście skierowanym do uczestników uroczystości.- Gospodarka wodna to nie tylko inwestycje i żegluga, to także bezpieczeństwo obywateli. Wrocław jest stolicą żeglugi śródlądowej i stąd wypływa nadzieja na dalszy rozwój tej bardzo ważnej branży polskiej gospodarki” – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Święto o historycznej nazwie Dzień Marynarza Rzecznego powstało dla upamiętnienia starcia z flotą bolszewicką pod Horodyszczem, kiedy 3 lipca 1919 r. rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty umożliwił Polakom zajęcie tej miejscowości. Uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe monitory rzeczne osłoniły ogniem desantujących się piechurów pod dowództwem chorążego Andrzeja Baja. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli operującej na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Współcześnie święto nazywane jest Dniem Marynarza Żeglugi Śródlądowej.

Podczas obchodów święta wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Polski i rzek”. Komandorie otrzymał Krzysztof Woś, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, który dowodził akcją lodołamania prowadzoną przez Wody Polskie w ramach zimowej osłony przeciwpowodziowej w styczniu i lutym bieżącego roku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest obecnie największym armatorem floty rzecznej w Polsce. Służbę na polskich rzekach i jeziorach pełnią marynarze Wód Polskich m.in. na pchaczach i barkach do wyznaczania i utrzymania szlaków wodnych, specjalistycznych jednostkach sonarowych oraz lodołamaczach.

Źródło/fot.: gov.pl

Zobacz podobne

Nowa inwestycja w gazoporcie prawie gotowa

BS

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

KM

Port Szczecin-Świnoujście. Olbrzymie inwestycje w szlaki kolejowe

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie