Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Ministerstwo

Dzień Marynarza Żeglugi Śródlądowej

3 lipca 2021 r. we Wrocławiu odbyły się obchody Dnia Marynarza Żeglugi Śródlądowej. W uroczystościach, którym przewodniczył wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, udział wzięły delegacje armatorów, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, szkół o profilu żeglugowym oraz przedstawiciele Wód Polskich.

– „Rozwój żeglugi śródlądowej ma dla mnie szczególne znaczenie. Nieustannie widzę ogromny potencjał drzemiący w tej gałęzi gospodarki, również w aspekcie odbudowującej się po pandemii turystyki. Dni Marynarzy Rzecznych są świadectwem uznania dla wszystkich marynarzy, którym dziękuję za wykonywane z pasją obowiązki – napisał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w liście skierowanym do uczestników uroczystości.- Gospodarka wodna to nie tylko inwestycje i żegluga, to także bezpieczeństwo obywateli. Wrocław jest stolicą żeglugi śródlądowej i stąd wypływa nadzieja na dalszy rozwój tej bardzo ważnej branży polskiej gospodarki” – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Święto o historycznej nazwie Dzień Marynarza Rzecznego powstało dla upamiętnienia starcia z flotą bolszewicką pod Horodyszczem, kiedy 3 lipca 1919 r. rajd rzeką Jasiołdą trzech łodzi motorowych z desantem piechoty umożliwił Polakom zajęcie tej miejscowości. Uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe monitory rzeczne osłoniły ogniem desantujących się piechurów pod dowództwem chorążego Andrzeja Baja. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo w walce z bolszewikami nowo utworzonej flotylli operującej na obecnym pograniczu ukraińsko-białoruskim. Współcześnie święto nazywane jest Dniem Marynarza Żeglugi Śródlądowej.

Podczas obchodów święta wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla Polski i rzek”. Komandorie otrzymał Krzysztof Woś, zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, który dowodził akcją lodołamania prowadzoną przez Wody Polskie w ramach zimowej osłony przeciwpowodziowej w styczniu i lutym bieżącego roku.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest obecnie największym armatorem floty rzecznej w Polsce. Służbę na polskich rzekach i jeziorach pełnią marynarze Wód Polskich m.in. na pchaczach i barkach do wyznaczania i utrzymania szlaków wodnych, specjalistycznych jednostkach sonarowych oraz lodołamaczach.

Źródło/fot.: gov.pl

Zobacz podobne

Wody Polskie chcą, by powstała nowa inspekcja wodna

BS

Trzeba przystosować nasze działania w dziedzinie obronności morskiej, infrastruktury krytycznej nadbrzeżnej i morskiej

BS

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie