Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Kalendarium historyczne MMW – 5 lipca 1921 – Marynarze w III Powstaniu Śląskim

Sto lat temu podpisany został zwycięski rozejm kończący powstańcze walki. Spektakularną rolę odegrał w nich Oddział Szturmowy marynarzy sformowany i dowodzony przez por. mar. Roberta Oszka, byłego marynarza Kaiserliche Marine, uczestnika I wojny światowej (uratowany po zatopieniu krążownika Blücher w bitwie pod Doggerbank był później dowódcą torpedowca).

W 1919 roku zgłosił się do polskiej Marynarki Wojennej, zweryfikowany do stopnia podporucznika marynarki. Na rzekach Polesia walczył przeciwko jednostkom sowieckiej flotylli rzecznej. Po zakończeniu walk wrócił na rodzinny Śląsk i oddał się do dyspozycji Dowództwa Obrony Plebiscytu. Sformował, głównie z byłych marynarzy Kaiserliche Marine, Oddział Szturmowy o liczebności 67 ludzi. Marynarze wyposażeni w improwizowane samochody pancerne wielokrotnie skutecznie wspierali oddziały powstańcze. Brali udział w ciężkich walkach o Górę Św. Anny, pełnili także rolę swoistej żandarmerii powstańczej. Po zwycięskim powstaniu Robert Oszek wrócił do Marynarki Wojennej. Był m.in. dowódcą monitora, awansowany do stopnia kapitana marynarki, odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari.

Źródło/fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Jak przebiegają prace na budowie tunelu w Świnoujściu bez maszyny TBM?

BS

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

AZ

Zakład petrochemiczny w Świnoujściu?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie