Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Metry na wagę życia. Apel o korytarz życia na plażach

Plaża, relaks i czas beztroski, ale nie zawsze jest bajkowo. Gdy w grę wchodzi ratowanie życia, liczy się szybkość i co podkreślają ratownicy WOPR, współodpowiedzialność służb i plażowiczów. Bo praca ratowników i nasza pomoc w postaci korytarza życia na plaży wpływa na powodzenie akcji ratunkowej.

Wakacyjny luz. Na plaży czas płynie inaczej. Nastawieni na relaks – często nie bierzemy pod uwagę tego, że choć na plaży „fajnie jest” to potrafi być też niebezpiecznie. A tylko w czerwcu w Polsce utopiło się 70 osób. W tym miesiącu – już 3. Do tragedii najczęściej dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. W miejscu, gdzie są ratownicy WOPR – tak jak na plaży w Świnoujściu – możemy czuć się bezpiecznie. Jednak by mogli sprawnie przeprowadzać akcję ratowniczą potrzebują miejsca i wsparcia plażowiczów. A z tym bywa różnie.

Wdrożyliśmy tego typu rozwiązanie, aby usprawnić przejazdy służ ratowniczych, w tym policji, nas jako ratowników wodnych plus karetek, natomiast plażowicze często nie wiedzą jak się zachować, rozkładają się na tym pasie mimo komunikatów, komunikatów policji, naszych komunikatów, zawsze to obłożenie na tym pasie jest – podkreślał Adam Wąsik, koordynator ratowników WOPR.

Ten przejazd to nic innego jak znany z dróg – korytarz życia. Ważny na wszystkich plażach, szczególnie na tych najbardziej zatłoczonych. Stąd apele: nie zabierajmy miejsca tym, którzy ratują ludzkie życie i zdrowie, bo może się okazać, że przez naszą ignorancję pomoc dotrze zbyt późno.

Pamiętajmy o tym, aby zostawić wolny pas o szerokości przynajmniej 5 metrów, biegnący przez środek plaży, bo to właśnie tym pasem będzie się poruszał kierowca pojazdu uprzywilejowanego. Ratownik ma na uwadze, że jedzie ratować ludzkie życie, ale także musi zachować szczególną ostrożność, dlatego ułatwmy to zadanie wykazując się odpowiedzialną postawą – informuje sierż. Kamil Zwierzchowski z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

Bo właśnie dzięki niej możemy przyczynić się do uratowania czyjegoś życia i zdrowia.

źródło TVP 3 Szczecin, fot. świnoujskie.info

Zobacz podobne

Jak Polacy zapewnili gaz Baltic Pipe z rabatem 50 procent

JJ

Kim jest człowiek Bidena do spraw Nord Stream 2 i czy Ukraina będzie adwokatem Polski?

JJ

Szwecja: metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie