Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Od 20 do 25 proc. ma wynieść polski wkład w morską farmę wiatrową OW Offshore

Na 20-25 proc. oszacowała spółka OW Offshore polski udział w budowie na Bałtyku morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. To ostatni z podmiotów, które dostały od Prezesa URE 25-letnie kontrakty różnicowe w ramach wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej.

OW Offshore – spółka koncernów EDPR i Engie – planuje wybudować farmę o mocy zainstalowanej 369 MW.

Zgodnie z ustawą wszyscy ubiegający się o kontrakty różnicowe w I fazie wsparcia dla offshore musieli przekazać regulatorowi swoje plany łańcuchów dostaw materiałów i usług.

OW Offshore napisało w swoim planie, że w wariancie bazowym przewiduje się, iż udział wkładu krajowego w nakładach inwestycyjnych w ramach planowanych pakietów kontraktowych wyniesie pomiędzy 20 a 25 proc.

Spółka zaznaczyła, że wariant rozwojowy zakłada, iż projekt wykorzysta w zdecydowanej części obecne i planowane do rozwinięcia możliwości polskiego łańcucha dostaw. W jej ocenie potencjał rozwoju jest znaczący.

W rozbiciu na kategorie inwestor ocenił, że w Polsce najwyższy potencjał występuje w obszarach konstrukcji stalowych, okablowania wewnętrznego, choć tutaj wymagane są inwestycje, bo polska produkcja ogranicza się do komponentów, w kablach lądowych. Wysoko oceniono też potencjał w obszarach: fundamenty, tzw. elementy przejściowe, komponenty antykorozyjne, przygotowanie i zarządzanie projektem, oraz obsługa.

Na średni oceniono potencjał w osprzęcie elektrycznym, możliwościach wykorzystania polskich komponentów do turbiny i wirnika.

Jako niski określono krajowy potencjał w obszarach kabli przesyłowych i instalacyjnym.

Przedostatnim zatwierdzonym przez Prezesa URE wnioskiem o wsparcie był ten projektu Baltic Power – spółki PKN Orlen i Northland Power. Inwestorzy nie podali szacunku krajowego wkładu, argumentując, że dokładniejsze wskaźniki będzie zawierała kolejna wersja planu, którą – zgodnie z ustawą – muszą przedłożyć w ciągu półtora roku.

W maju opublikowano plany łańcuchów innych inwestorów.

W planie dla farm Bałtyk II i Bałtyk III o mocy po 720 MW, Polenergia i Equinor szacują udział krajowych dostawców i poddostawców w całym łańcuchu dostaw na 23-38 proc. W fazie budowy wkład krajowy może osiągnąć poziom 9-20 proc., a w fazie eksploatacji – 60-80 proc.

W przypadku projektów Baltica 2 i 3 PGE i Orsteda o łącznej mocy rzędu 2,5 GW nie podano szacunków udziału krajowych podmiotów, zaznaczając jedynie, że ma być „znaczący”, a krajowy wkład w inwestycję – „znaczny”.

W planie dla projektu BTI – Baltic II – o mocy 350 MW inwestor – RWE – nie ujawnił planowanego udziału polskich podmiotów, zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa.

Źródło PAP fot. Pixabay

Zobacz podobne

Grupa Azoty Police wspiera rozwój Zachodniej Obwodnicy Szczecina i zwraca uwagę na korzyści związane z potencjalną budową Zachodniej Obwodnicy Kolejowej

AB

MI zapowiada zmiany w uchwale dotyczącej rozbudowy portu w Świnoujściu

BS

Weź udział w rejsie kadrowy na legendarnym Zawiszy Czarnym

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie