Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Pierwszy etap Gdynia Sailing Days za nami

Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) mistrzem Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff, w rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej triumf załogi Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, w klasie Micro najlepsza okazała się załoga 77 Racing Gdańsk, a w klasie Delphia 24OD triumfowała załoga MKS Marina Szczecin – to najważniejsze wyniki pierwszego etapu Gdynia Sailing Days. Regaty rozpoczęły się w piątek w Gdyni i potrwają do 18 lipca.

Zatoka Gdańska na wysokości Gdyni prezentowała się przez ostatnie dni bardzo imponująco – żagle aż po horyzont z pewnością cieszyły oko mieszkańców i turystów wypoczywających na gdyńskiej plaży, a także żeglarzy, którzy licznie wypłynęli na Zatokę korzystając z pięknej pogody.

Jako pierwsi na wodę zeszli młodzi żeglarze w klasie O’pen Skiff. Przez trzy dni rozegrano 10 wyścigów, aż sześć z nich wygrał Piotr Trella. Zawodnik MKŻ Arka Gdynia odniósł zdecydowane zwycięstwo i z radością odebrał złoty medal mistrzostw Polski. Za jego plecami trwała jednak zacięta walka i ostatecznie wicemistrzostwo Polski wywalczył Wojciech Henryk Komenda (Legia Warszawa), a brązowy medal przypadł Juliannie Ponto (MKŻ Arka Gdynia).

W klasie O’pen Skiff była także odrębna klasyfikacja do lat 13 w ramach Pucharu Gdynia Sailing Days – najlepszy okazał się Józef Krasowski (Sail&Ski Klub Warszawa).

W kolejnych zakończonych dzisiaj regatach – o Puchar Gdynia Sailing Days w klasie Micro zwycięzcą został załoga 77 Racing Club Gdańsk w składzie Piotr Tarnacki, Jakub Padzik oraz Grzegorz Banaszczyk. Triumfatorzy od początku byli faworytami, ale tym razem stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo z załogą Klubu Żeglarskiego Hals dowodzoną przez Bartłomieja Jędrychowicza, którą wyprzedzili o dwa punkty. Na trzecim miejscu, ale już z wyraźną stratą uplasowała się załoga Rafała Moszczyńskiego (Stowarzyszenie Regatowe Klasy Micro).

W klasie Delphia 24 One Design po trzech zwycięskich wyścigach w ostatnim dniu zdecydowanie wygrała załoga Piotra Kotwickiego w składzie: Marek Borkowski, Maciej Gałązka, Remigiusz Horodyński. Drugie miejsce zajęła załoga pod dowództwem Marcina Pietrzaka, na podium również stanęła załoga Błażeja Łukomskiego (Jacht Klub Wielkopolski).

Podczas Gdynia Sailing Days byliśmy również świadkami zaciętej rywalizacji w rozgrywkach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Na starcie stanęło 18 załóg, rozegrano aż 26 wyścigów, a zwycięstwo odniosła załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. Dramat przeżyli zwycięzcy ekstraklasy z roku ubiegłego, załoga YKP Gdynia. Obrońcy tytułu w ostatnim wyścigu płynęli do mety na drugim miejscu i taki wynik dawał im też drugie miejsce w końcowej klasyfikacji. Ambicja sportowa wzięła jednak górę i gdy pojawiła się szansa na wygranie wyścigu, załoga dowodzona przez Rafała Sawickiego postanowiła zaatakować. Drobny błąd kosztował jednak karę, która w efekcie zepchnęła gdynian na siódme miejsce w tym wyścigu i czwarte w klasyfikacji generalnej.

Dzisiaj do rywalizacji w ramach Gdynia Sailing Days przystąpili również żeglarze w klasach Laser, Laser Radial i Laser 4.7, którzy ścigają się o Puchar Miasta Gdyni. Jutro w Gdyni rozpoczynają się mistrzostwa Polski w żeglarskich sprintach – na starcie staną żeglarze w klasach O’pen Skiff i Formuła Windsurfing Foil.