Polski Portal Morski
Aktualności

Opolskie/ Powstaje nowa śluza na stopniu wodnym Krapkowice

Kosztem ponad 209 mln zł do 2023 roku na stopniu wodnym Krapkowice (Opolskie) powstanie nowe śluza i sterownia. Dzięki zainaugurowanej we wtorek inwestycji szlak wodny z trzeciej klasy żeglowności ma być podniesiony do klasy piątej, międzynarodowej.

“Budowa nowej śluzy Krapkowice jest symbolem międzynarodowej drogi wodnej na Odrze” – mówił we wtorek w Krapkowicach prezes Wód Polskich Przemysław Daca, przypominając, iż obecnie na Śląsku i Opolszczyźnie Wody Polskie realizują inwestycje za ponad 730 mln zł, zaś wraz z wyremontowanym niedawno Kanałem Gliwickim wartość podjętych przedsięwzięć przekracza 900 mln zł.

Obecnie na Odrze równocześnie realizowane są modernizacje śluzy Januszkowice, a także jazów Dobrzeń, Krępa i Groszowice. Remonty trwają także na jazach Wróblin, Zwanowice i Januszkowice. “Jednocześnie trwają prace projektowe dotyczące modernizacji stopnia wodnego Ujście Nysy” – poinformował prezes Daca.

Współfinansowana z unijnych środków modernizacja śluzy oraz sterowni na stopniu wodnym Krapkowice obejmuje budowę nowej komory śluzy o długości 190 m i szerokości 12 m. Przebudowana zostanie istniejąca komora pociągowa, co zagwarantuje ciągłość i bezpieczeństwo żeglugi na drodze wodnej. Całość ma być gotowa w 2023 r. Przedsięwzięcie jest częścią planu przywrócenia żeglowności Odry.

“Cieszę się, że ten ambitny plan staje się faktem. Powstaje śluza piątej klasy żeglowności – to nie tylko wielki powrót do tradycji transportu wodnego, ale także zupełnie nowa jakość dla Krapkowic, całego regionu, także dla Polski” – ocenił burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

Uczestniczący we wtorkowej uroczystości w Krapkowicach wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zauważył, że inwestycje w infrastrukturę hydrotechniczną są również długoterminową inwestycją w przyszłość niskoemisyjnego transportu.

“Budowa nowej śluzy w Krapkowicach jest także ważnym elementem rządowego programu rozwoju naszego kraju. Inwestycje infrastrukturalne pozwalają na szybkie wychodzenie z kryzysu covidowego; inwestycja w Krapkowicach jest ważnym elementem rozwoju gospodarczego – nie tylko dla Śląska, ale także dla polskich portów morskich” – uważa wiceminister.

Żródło: PAP

Zobacz podobne

PŻB chce przerobić prom na gaz

AB

Media: Rosja wyśle do Kaliningradu bojowe wozy piechoty BMP-3F

KM

Tunel pod Świną – już wkrótce ruszy „Wielki Kret”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie