Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Technologie

Polskie przedsiębiorstwa w europejskich programach obronnych

30 czerwca Komisja Europejska poinformowała o przyznaniu grantów wśród uczestników Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego. W grupie beneficjentów znalazły się także podmioty z Polski.

Ogółem finansowanie przyznano 26 projektom – zostały one wybrane w ramach konkursów realizowanych przez urzędników Komisji Europejskiej. W przypadku tych z udziałem polskich ośrodków należy wymienić: FIRES (Future Indirect fiRes European Solution), który dotyczy prac nad rodziną nowych typów amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm precyzyjnego rażenia oraz pocisków rakietowych. Ma on być realizowany przez 24 miesiące i otrzymał 3,5 mln EUR dofinansowania. W jego ramach bierze udział Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o.. Głównym koordynatorem programu jest Nexter. Obecność CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. nie powinien dziwić – jest to jeden z nielicznych podmiotów, który specjalizuje się w budowie systemów naprowadzania.

Z kolei Akademia Marynarki Wojennej dołączyła do programu CUIIS (Comprehensive Underwater Intervention Information System), który ma obejmować zwiększenie zdolności do identyfikacji i przeciwdziałania zagrożeniom podwodnym. Asseco Poland S.A. znajduje się z grupie Cyber 4D, którego celem jest rozwój zestawów do wsparcia rozwiązywania problemów cyberbezpieczeństwa. Sybilla Technologies Sp. z o.o. znajduje się w grupie 20 podmiotów, które realizują program INTEGRAL – ma on na celu budowę systemu dowodzenia i kontroli w przestrzeni kosmicznej.

Jego uzupełnieniem są inne projekty kosmiczne: NEMOS (polska firma Solaris Optics S.A.), który dotyczy budowy systemu rozpoznania satelitarnego przeznaczonego do zapewnienia świadomości sytuacyjnej na morzu oraz lądzie, SAURON (Sybilla Technologies Sp. z o.o.) dotyczący budowy systemu łączności pozwalającego na połączenie sensorów naziemnych i kosmicznych. Z kolei Odin’s Eye to projekt studyjny związany z budową kosmicznego systemu wczesnego ostrzegania przed odpalonymi pociskami balistycznymi (uczestniczy w nim Hertz Systems S.A.). Ostatnim “polskim” projektem, koordynowanym przez Naval Group jest Miricle – dotyczy budowy systemu walki przeciwminowej na morzu, polskim uczestnikiem jest należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej

źródło : ZBiAM

Zobacz podobne

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją lokalizacyjną

AB

Bundeswehra wysyła samoloty bojowe i patrolowe w rejon morza Bałtyckiego

BS

Tunel pod Świną ma być oddany w połowie 2023 r.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie