Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Już od jutra Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do zwiedzania Błyskawicy!

Od 8 lipca Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ponownie do zwiedzania Błyskawicy! Okręt powrócił ze Stoczni Wojennej po kilkumiesięcznym remoncie i cumuje na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.

Poza pracami remontowymi,  poprawiającymi kondycję okrętu, zmieniono także wzór wojennego malowania. ORP Błyskawica prezentuje obecnie kamuflaż pochodzący z okresu od maja 1942 r. (po obronie miasta Cowes) do listopada tego roku (tzw. Admiralty Dark Disruptive). To czas, kiedy Błyskawica brała m.in. udział w lądowaniu aliantów w Afryce Północnej, podczas słynnej operacji Torch.

Błyskawica jest jednym z najpiękniejszych okrętów w swojej klasie. Ten polski niszczyciel zbudowano 1935-36 w Wielkiej Brytanii (wyporność 2145/3380 t, prędkość 39 węzłów, 8 dział 102 mm). W 1937 r. pierwszy raz wpłynęła do Gdyni i do rozpoczęcia wojny była w służbie Polskiej Marynarki Wojennej. 30 VIII 1939 okręt skierowano do Wielkiej Brytanii. Wraz z bliźniaczym 'Gromem’ była dumą Małej Floty.

 ORP Błyskawica można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00 – 13.00 (ostatnie wejście 12.15) i 14.00 – 18.00(ostanie wejście 17.15).
Szczegóły dotyczące cen biletów oraz usługi przewodnickiej na stronie: muzeummw.pl.

Źródło: gdynia.pl / trójmiasto.pl fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

W kanale żeglugowym na Mierzei trwa zalewanie śluzy

KM

ZE PAK i duński Orsted planują wspólnie budować farmy wiatrowe na Bałtyku

BS

Gdynianin bojerowym wicemistrzem Świata i Europy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie