Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Maciej Świrski: Polska jest pod agresją dezinformacyjną

Polska jest pod agresją dezinformacyjną. Kwestia wizerunkowa jest kwestią bezpieczeństwa i zdolności obronnych państwa – mówił PAP Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.

RDI opublikowała czwarty w tym roku zeszyt z serii „Raporty i Analizy”, a w nim opracowanie „Chcesz pokoju – szykuj się do wojny. Hipotetyczna wojna w krajach bałtyckich i Polsce – analiza potencjałów i scenariusz jej przebiegu w kontekście trwającej agresji dezinformacyjnej przeciwko Polsce”.

Najnowszy raport Dział Dokumentacji i Analiz Reduty Dobrego Imienia przygotował biorąc pod uwagę komentarze odnoszące się do sytuacji na linii Polska–kraje nadbałtyckie–Rosja, które pojawiają się w przestrzeni publicznej. Raport został poświęcony zagadnieniu hipotetycznej wojny w krajach bałtyckich i Polsce, a także wpływowi dezinformacji uderzających w Polskę.

„Musimy na to spojrzeć z punktu widzenia militarnego, jakie Polska ma szanse w takim konflikcie” – powiedział PAP Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia. Jak przypomniał, niedawno ukazał się artykuł Marka Budzisza „Scenariusze okupacji Polski. Przy obecnym stanie sił wojskowych NATO Polskę czeka klęska i okupacja”.

Analitycy RDI sięgnęli do źródeł, na których opierał się Budzisz: analizy “Defending Europe: scenario-based capability requirements for NATO’s European members” (Obronić Europę: oparte na scenariuszach wymagania w zakresie zdolności [wojskowych] europejskich członków NATO, opublikowanej w kwietniu 2019 r. przez brytyjski think tank International Institute for Strategic Studies (IISS), a także analizy politologa Barry R. Posena, wykładowcy Massachusetts Institute of Technology (MIT), która jest swoistą polemiką z tezami IISS. Obie prace zakładają przynajmniej czasową okupację terytorium Polski przez wojska rosyjskie w przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją. „Z tych analiz wyciągnęliśmy jednak bardziej optymistyczne wnioski, niż Marek Budzisz” – wskazał Świrski.

Jak zauważył prezes RDI, ważną rolę w kwestii hipotetycznej agresji ze strony Rosji pełni polityka wizerunkowa i historyczna Polski. „Jesteśmy w tej chwili pod agresją dezinformacyjną. Możemy wskazać trzy nurty dekonstrukcji polskiej rzeczywistości w ramach tej dezinformacji. Po pierwsze jest to dekonstrukcja polskiej historii, gdzie mówi się fałszerstwa na temat Polski, przypisuje się bez podstaw winy niemieckie Polsce, mówi się o co najmniej polskim współsprawstwie Holokaustu. O Polsce mówi się także jako o kraju pełnym dyskryminacji, apartheidu, homofobii, co także jest nieprawdą. Trzeci nurt tej dekonstrukcji to mowa Polsce jako o kraju bezprawia. Te trzy nurty dekonstrukcji kształtują całkowicie nieprawdziwy i negatywny obraz Polski” – ocenił Świrski.

Obraz Polski jako kraju całkowicie nieprzystającego do norm cywilizacyjnych w ocenie Macieja Świrskiego przekłada się na chęć pomocy Polsce w przypadku hipotetycznej agresji. „Gdyby wydarzyła się agresja Rosji przeciwko Polsce i krajom bałtyckim, której scenariusz podajemy w naszej analizie, powstaje pytanie, na ile kraje NATO chciałyby nam pomóc” – wskazuje.

W raporcie RDI został przytoczony Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego, w którym jest mowa o pomocy w przypadku agresji na któregoś z członków NATO. „Artykuł 5, o czym mówię od samego początku istnienia Reduty Dobrego Imienia, nie oznacza automatycznie tego, że w przypadku napaści kraj napadnięty otrzyma o pomoc ze strony pozostałych sojuszników. Tam jest mowa o tym, że w miarę możności państwa zrzeszone uznają tę pomoc zbrojną za konieczną” – zauważył Świrski.

Prezes RDI przypomniał, że w państwach NATO nadzór nad wojskiem sprawują politycy biorący udział w wyborach. „Taki polityk podejmuje decyzję pod kątem np. tego, czy wygra następne wybory. Który polityk będzie wysyłał wojsko w obronie Polski, w momencie, kiedy jego wyborcy mają o Polsce zdanie jak najgorsze? A to zdanie jest potwierdzane także przez niektórych polskich polityków w Parlamencie Europejskim. To jest zasadnicza kwestia bezpieczeństwa państwa, a mówienie o Polsce złych rzeczy powoduje, że chęć pomocy Polsce w przypadku rosyjskiej agresji będzie coraz mniejsza” – podkreślił.

W ocenie Świrskiego ten mechanizm działa także w Polsce. „Jeżeli duża część rozmaitych mediów o Polsce mówi z nienawiścią, powielając tego rodzaju kłamstwa, to oddziałuje to na społeczeństwo. Jak można mówić o chęci obrony ojczyzny, jeżeli jest ona przestawiana jako kraj dyskryminacji, apartheidu, dyktatury?” – sygnalizuje.

„Kwestia wizerunkowa jest kwestią bezpieczeństwa państwa i zdolności obronnych państwa. Jeżeli nie mamy paść ofiarą Rosji w pewnym momencie, to musimy zrobić wszystko, aby ten negatywny trend związany z wizerunkiem Polski – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – odwrócić” – podsumował w rozmowie z PAP Maciej Świrski.

Zobacz podobne

Niemcy przeciwko polskim inwestycjom. Troska o środowisko czy o własne interesy?

BS

Polskie Elektrownie Jądrowe: rozmowy z Westinghouse i Bechtel o zacieśnieniu współpracy

JK

Cyfryzacja i BIM: Klucz do Efektywności i Rozwoju Portu Gdynia

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie