Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Polscy żeglarze na czele mistrzostw świata juniorów w klasie 49er

Pierwszego dnia rozgrywanych w ramach regat Gdynia Sailing Days mistrzostw świata juniorów w klasach 49er, 49erFX oraz Nacra 17 znakomicie wypadli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), którzy w klasie 49er przewodzą stawce 43 załóg z 18 państw. Na siódmej pozycji w gronie skiffistów plasują się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Wśród kobiet w klasie 49erFX Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) zajmują 21. lokatę. W sumie w Gdyni rywalizuje 111 załóg z 22 krajów.

W środę żeglarze we wszystkich klasach trzy razy stanęli na starcie. Staniul i Sztorch wygrali w swojej grupie dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim starcie dopłynęli na metę na drugim miejscu.

– Dzisiaj panowały świetne warunki i wszystkie wyścigi rozegrane zostały w równym wietrze. Jestem też bardzo zadowolony z postawy naszych zawodników. I nie chodzi mi tylko o zajęte pozycje, bo one zależą też od dyspozycji rywali, tylko z faktu, że solidnie żeglowali. Chłopcy popłynęli na miarę swoich możliwości i właśnie o to w tych zawodach chodzi. Mikołaj i Kuba powinni robić to, co potrafią, a wtedy wszystko będzie dobrze i zapewni im to wysokie miejsce. Oczywiście założenie jest takie, że nie mają patrzeć na wyniki, analizować miejsc i liczyć punktów. Muszą być skoncentrowani na każdym kolejnym wyścigu i każdym kolejnym dniu. Za nami dopiero 20 procent regat i wiele się jeszcze może wydarzyć. Na pewno nie zachłystujemy się tym co było dzisiaj, bo jutro jest kolejny dzień i zaczynamy go od zera – powiedział Dominik Buksak, reprezentant Polski w klasie 49er, który w czasie mistrzostw pełni rolę trenera.

Biało-czerwoni potwierdzili przynależność do światowej czołówki. Na początku lipca 2019 roku w norweskiej miejscowości Risor uplasowali się w mistrzostwach świata juniorów tuż za podium, natomiast w grudniu tamtego roku w Vilamourze w Portugalii w mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyli brązowy medal, a triumfowali do lat 21.

– Takimi rzeczami nie można się sugerować, bo do każdych regat trzeba podejść jak do nowego wyzwania. To co było miesiąc, a tym bardziej ponad rok temu, nie ma już żadnego znaczenia. Każdy zaczął te mistrzostwa z tej samej pozycji i każdy miał identyczne szanse na zwycięstwo. W niedzielę przekonamy się jak je poszczególne załogi wykorzystały – dodał Buksak.

Za Polakami plasują się Niemcy Paul Pietzcker i Linus von Oppen oraz Hiszpanie Andres Barrio i Antonio Martinez. Wysoką siódmą pozycję zajmują Butowski i Machowski, którzy wywalczyli trzecie oraz dwa razy piąte miejsce. 

– Dzisiaj warunki do żeglowania były idealne, aczkolwiek celujemy w trochę słabszy wiatr. Ze swojej postawy jesteśmy jednak zadowoleni, bo debiutujemy w tych mistrzostwach, a pływamy równo i w czołówce. Mamy nadzieję, że kolejne dni będą dla nas równie udane – skomentowała druga polska załoga.

W Gdyni w klasie 49er rywalizują jeszcze dwie polskie ekipy. Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn) zajmują 12., a Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań) 39. lokatę.

W klasie 49erFX ścigają się 54 załogi z 15 krajów. W tym gronie są także duety męskie i mieszane, ale w mistrzostwach świata uwzględnione będą tylko kobiece ekipy. Na razie w ogólnej klasyfikacji prowadzą Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, które wyprzedzają Niemców Moritza Dorau’a i Riko Rockenbaucha oraz Duńczyków Helenę Wolff i Carla Slotha.

Najwyżej z biało-czerwonych, na 21. pozycji, plasują się Czapska i Rajchert, Marcelemu Mierzwickiego i Franciszkowi Borysowi (YKP Gdynia) przypada 24 pozycja, Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Marcelemu Montrymowiczowi (OKŻ Olsztyn) 42., a Marcelinie Korszon i Zuzannie Mróz (Nauticus YC Olsztyn) 49. pozycja.

Wśród 14 załóg z dziewięciu państw w katamaranach Nacra 17 nie ma Polaków. Po trzech wyścigach liderują Włosi Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, drudzy są Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin, a czołową trójkę zamykają Niemcy Jesse Lindstadt i Jill Paland.

Mistrzostwa świata juniorów w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17 zakończą się w niedzielę. Organizatorzy planują przeprowadzić w sumie 15 wyścigów, po 3 każdego dnia. Regaty te są częścią Gdynia Sailing Days – jednej z najważniejszych imprez regatowych w basenie Morza Bałtyckiego. 

Wyniki:

https://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erresults

https://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erfxresults

https://nacra17.org/events/2021-junior-world-championship/#results

źrodło : Mat.prasowy

Zobacz podobne

Kolejna dostawa LNG dla PGNiG dotarła do terminalu w Kłajpedzie

BS

Statek PSV Cooper Viking z napędem gazowo-elektrycznym został przekazany armatorowi

BS

Trwają kolejne prace przy budowie tunelu w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie