Polski Portal Morski
Aktualności

Sąd zniósł areszt z kontenerowca, który zablokował Kanał Sueski

Ubezpieczyciele i właściciele kontenerowca Ever Given, który w marcu na tydzień zablokował szlak żeglugowy przez Kanał Sueski, doszli do porozumienia z władzami Egiptu. Sąd zniósł areszt z kontenerowca, a sam statek będzie mógł ruszyć w rejs do Rotterdamu 7 lipca.

Winny będzie wolny

Według władz Kanału Sueskiego, umowa zostanie podpisana 7 lipca, zanim statek wyruszy w rejs. Nie są znane szczegóły ugody. Kilka tygodni po zdarzeniu, władze kanału oszacowały swoje straty i prowadzenie akcji ratowniczej na 916 mln dolarów. Potem kwota do została zredukowana do 550 mln dolarów. Jednym z elementów ugody jest sfinansowanie przez japońskiego właściciela Ever Given zakupu holownika o nośności 75 ton na potrzeby prowadzenia w przyszłości podobnych działań.

Statek Ever Given utknął w wąskiej części Kanału Sueskiego 23 marca 2021 roku ze względu na błąd załogi i złe warunki atmosferyczne. Jednostka wryła się gruszką dziobową w nabrzeże, co spowodowało jej unieruchomienie. Akcja wyciągania statku z mielizny trwała sześć dni. W tym czasie kilkaset statków płynących zarówno z Azji do Europy jak i w kierunku przeciwnym, zmuszone było stać na kotwicowisku przed wejściami do kanału.

W pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku Kanał Sueski przyniósł 3 mld dolarów przychodów, przy wzroście na poziomie 8,8 procent pomimo marcowego incydentu.

źródło : www.biznesalert.pl

Zobacz podobne

Polsko-japońskie rozmowy o współpracy infrastrukturalnej

KM

Polscy żeglarze mistrzami świata!

KM

Japonia: wykryto rosyjskie okręty ze sprzętem wojskowym, który może wzmocnić inwazję na Ukrainę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie