Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Marynarka remontuje torpedy

Komenda Portu Wojennego Gdynia udzieliła zamówienia na przeprowadzenie czynności serwisowych przy kilku torpedach i ich głowicach, bojowych oraz ćwiczebnych SET-53M produkcji radzieckiej, służących do zwalczania okrętów podwodnych. Całe zamówienie, z uwzględnieniem opcji. jest warte niespełna 20 milionów złotych.

KPW Gdynia poszukiwała wykonawców, którzy zdecydowaliby się na przeprowadzenie czynności doprowadzających do odtworzenia zdolności użytkowych torped służących do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) SET-53M.

Postępowanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej były do wykonania usługi odtworzenia gotowości technicznej torped SET-53M (dwie ćwiczebne w zamówieniu podstawowym i dwie bojowe w ramach opcji) a także przeprowadzenia niezbędnych czynności obsługowych i naprawczych w celu odtworzenia gotowości technicznej i przedłużenia OPT (okresu przydatności technicznej) głowic SET-53M (analogicznie dwie ćwiczebne w zamówieniu podstawowym i dwie bojowe w ramach opcji).

Natomiast część druga będzie polegała na wykonaniu usługi odtworzenia gotowości technicznej źródeł zasilania do torped SET-53M (dwie ćwiczebne w ramach zamówienia podstawowego i trzy bojowe w ramach prawa opcji). Dokładniejszy wykaz prac został zawarty w Specyfikacji Warunków Zamówienia, dokumencie przekazanym stronom postępowania.

Termin składania wniosków upłynął 15 marca 2021 o godzinie 13:00. Jedynym kryterium wyboru najlepszej oferty było kryterium ekonomiczne, czyli najniższa cena.

I tak KPW Gdynia zdecydowała się na wybór dwóch wykonawców. Za część pierwszą będzie odpowiadała firma Thormex Sp. z o.o. z Warszawy tj. za prace nad odtworzeniem gotowości technicznej oraz wyznaczeniem nowego OPT torped bojowych i ćwiczebnych. Spółka może otrzymać do 11,754 mln zł brutto, w tym 5,877 mln zł za wykonanie prac w ramach zamówienia podstawowego i taką samą kwotę w ramach prawa opcji. Ten podmiot również złożył ofertę również w wypadku realizacji części drugiej, w wysokości łącznie nieco ponad 7,7 mln zł brutto, niemniej ze względu na cenę musiał ustąpić on korzystniejszej ofercie.

Zamówienie na część drugą otrzymała firma Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. z Kutna. Prace wyceniono w tym przypadku na nieco ponad 7,6 mln zł brutto. 

Termin realizacji zamówienia podstawowego, jak i tego wynikającego z prawa opcji, został określony na 150 dni od momentu podpisania umowy, przy czym termin realizacji tego drugiego będzie się liczył od momentu otrzymania zlecenia na wykonanie dodatkowych prac. Zamawiający zastrzegł, że prawo opcji może być wielokrotnie uruchamiane do dnia 20 lutego 2022.

Samonaprowadzające torpedy SET-53M kalibru 534 mm z napędem elektrycznym to dość przestarzałe (rozpoczęto produkcję w 1964 roku) uzbrojenie służące do zwalczania okrętów podwodnych. Masa pojedynczej torpedy wynosi około 1500 kilogramów, przy czym akumulatory obejmują 1/3 jej masy. Zasięg może wynosić do 14 kilometrów (prawie dwukrotny wzrost względem niezmodernizowanej wersji SET-53 z 1959 roku). W Marynarce Wojennej te torpedy mogą być wykorzystywane przez okręt podwodny ORP Orzeł, ale też korwetę zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub.

źródło : www.defence24.pl

Zobacz podobne

List intencyjny PGE, PGE Baltica i miasta Ustka ws. portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych

KM

Kluczowa rola Portu Gdańsk w kontekście dynamicznego rozwoju polskiego eksportu

AB

Dbają o nasze bezpieczeństwo nad wodą. Dziś święto ratowników wodnych

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie