Polski Portal Morski
Aktualności

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

Już nie tylko doskonale znanymi od lat promami Stena Line, ale także jednostkami należącymi do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej będzie można wypłynąć w świat z Gdyni. PŻB, znana także jako Polferries została wybrana przez Port Gdynia w postępowaniu na nowego przewoźnika mogącego korzystać z Publicznego Terminalu Promowego. Oferta okazała się korzystniejsza od propozycji złożonej przez niemieckie TT-Line.

To już oficjalna informacja – przez najbliższe cztery lata, do roku 2025, z Gdyni będą wypływać promy pasażerskie jeszcze jednego przewoźnika, Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Spółka skarbu państwa z Kołobrzegu do tej pory była już obecna w Trójmieście, obsługując pod nazwą Polferries połączenie z Gdańska do szwedzkiego Nynäshamn

Ta sama firma jest też odpowiedzialna za promy kursujące od lat ze Świnoujścia do Ystad (Szwecja) i Kopenhagi (Dania), stąd najpewniej także w przypadku Gdyni zaoferuje połączenie w kierunku skandynawskim.

Dwóch zainteresowanych

Port Gdynia o wyborze nowego przewoźnika poinformował w informacji o rozstrzygnięciu postępowania, które rozpoczęło się w grudniu jeszcze tego roku.

Utworzeniem połączeń promowych z Gdyni była też zainteresowana niemiecka spółka TT-Line z Lubeki,ale ze względu na braki formalne jej oferta została przez port wykluczona z dalszych negocjacji.

Co dokładnie będzie mogła robić w najbliższych latach Polska Żegluga Bałtycka? Przedmiotem postępowania była możliwość regularnego korzystania przez przewoźnika z miejsca cumowniczego i infrastruktury (m.in. rampy) nowego terminala. Okres, którego dotyczyły negocjacje to czas od 1 września 2021 roku do 31 grudnia 2025 roku. Osobna procedura będzie dotyczyć wynajmu lokali użytkowych na terenie terminala.

Polferries i Stena Line w nowym terminalu

Rozszerzenie oferty promowych operatorów jest oczywiście związane ze zbliżającym się oddaniem do użytku zupełnie nowego budynku Publicznego Terminala Promowego w Gdyni. Przy nabrzeżu Polskim trwają obecnie ostatnie szlify, a nowoczesny obiekt wkrótce powinien być gotowy na przyjęcie pierwszych pasażerów – przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnym planem zakończenie budowy planowano na koniec 2021 roku.

Oprócz Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w Gdyni na mocy obowiązującej umowy nadal pozostaną też usługi polskiego oddziału Stena Line – dobrze znanego operatora, który obsługuje m.in. Skandynawię, Niemcy i Wyspy Brytyjskie. W Gdyni promy Stena Line wypływają do szwedzkiej Karlskrony od 1995 roku oraz, od 2017 roku, także do Nynashamn. Przewoźnik wywodzący się ze Szwecji od lat korzysta z terminala pasażerskiego zlokalizowanego przy nabrzeżu Helskim.

Po zakończeniu prac prowadzonych przez Korporację Budowlaną Doraco gdyński port będzie mógł poszczycić się jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całym basenie Morza Bałtyckiego.

Stosunkowo blisko centrum miasta będzie funkcjonować przyjazny dla środowiska, gotowy do zasilania jednostek prądem bezpośrednio z brzegu terminal, który będzie dysponować około 266-metrową linią cumowniczą, zespołem nowoczesnych ramp, parkingiem dla samochodów i ciężarówek, dużym placem manewrowym oraz czterokondygnacyjnym budynkiem Dworca Promowego z galerią i łącznikiem pasażerskim.

Budowa nowego Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia kosztowała ponad 292 miliony złotych, z czego ponad 116 milionów złotych pokrywa dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: Gdynia.pl fot. promy24.com

Zobacz podobne

Koniec pierwszego etapu rozbudowy tłoczni gazu w Odolanowie

KM

Rekordowa budowa placów manewrowo-składowych w Porcie Gdynia

KM

Szwecja/ Wojsko: rosyjskie okręty opuszczają Bałtyk

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie