Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Akademia Morska w Szczecinie. Już za tydzień, 16 lipca koniec rekrutacji

Akademia przypomina o trwającej rekrutacji na szczecińską uczelnię. Jest wiele atrakcyjnych kierunków do wyboru. Np. Ratownictwo morskie, dostępne dla studentów nawigacji. To specjalność unikalna w skali Polski – która coraz częściej jest wymieniana przez studentów tego kierunku jako coś, co przyciągnęło ich właśnie na studia do Szczecina. 

Dlaczego jest dla nich tak atrakcyjna, że to od niej uzależniają wybór szczecińskiej uczelni? To wszechstronna specjalność, która daje szerokie umiejętności, podstawy wiedzy. Absolwent tych studiów to nawigator i ratownik. Mylne jednak będzie skojarzenie go wyłącznie z ratownikiem np. w służbie SAR (to również jego kierunek, ale zaledwie jeden z wielu). 

W toku studiów studenci odbywają – obok „zwykłych” praktyk nawigacyjnych, praktyki z ratownictwa. Na pierwszy ogień… góry! Gorski obóz kondycyjny to prawdziwa szkoła przetrwania. Zimą, w górach, w trudnych warunkach, studenci przechodzą ćwiczenia z ratownictwa z GOPR. Co ciekawe – typowo lądowe są też praktyki z Ratownictwa medycznego, kiedy to praktykanci trafiają do… zespołów karetek pogotowia. 

Nie brakuje też praktyk z ratownictwa wodnego – w ich trakcie studenci odbywają kurs i podchodzą do egzaminu na patent płetwonurka. Jako pełnoprawni płetwonurkowie kończą letnią praktykę z ratownictwa wodnego.

– Podczas planowych praktyk na Nawigatorze XXI – oprócz zadań typowych dla nawigatorów, odbywają też ćwiczenia z nurkowania zawodowego – dodaje wykładowca, mgr Jakub Chuta. 

By zdobyć wszystkie te uprawnienia i umiejętności trzeba wybrać kierunek nawigacja, a na drugim roku specjalność: ratownictwo morskie.

Co po studiach? Nie tylko morskie służby ratownictwa, ale przede wszystkim: super wyspecjalizowane jednostki. Statki sejsmiczne, jednostki offshore’owe, badające dno morskie, jednostki zabezpieczające platformy wiertnicze. Nasi absolwenci trafiają też na stanowiska oficerów ds. bezpieczeństwa na największych wycieczkowcach świata (gdzie osoba odpowiedzialna koordynowanie działań dotyczących bezpieczeństwa setek pasażerów jest niezbędna).

Na kandydatów na tym i innych kierunkach studiów I i II stopnia AMS czeka do 16 lipca – szczegóły na rekrutacja.am.szczecin.pl.

pj

Zobacz podobne

Netflix nakręci film inspirowany katastrofą promu „Jan Heweliusz”

BS

Kanada/ Posady latarników do wzięcia od zaraz

AB

„Statki widma”, uzbrojeni żołnierze, wyłączone transpondery. Kreml szykuje sabotaż?

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie