Polski Portal Morski
Aktualności

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu, informacji technologicznej i komunikacji Bułgarii Georgiem Todorovem. Wśród tematów rozmów znalazła się kwestia rozwoju wspólnych projektów infrastrukturalnych, tj. realizacja szlaku drogowego Via Carpatia, inicjatywa kolejowa Rail Carpatia oraz zapisy Pakietu Mobilności.

– Przed nami ambitne cele. Jesteśmy w stanie je osiągnąć dzięki wspólnym działaniom. Uważam, że w pewnych obszarach nasza współpraca może dalej być zacieśniana – powiedział minister A. Adamczyk.

Wskazał, że wyrazem zrozumienia dla wspólnotowego traktowania ważnych projektów infrastrukturalnych są zgłoszone projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach Trójmorza m.in.: szlak drogowy Via Carpatia, jak również projekty kolejowe tj. Rail Baltica, Bursztynowy Korytarz Kolejowy i koleje dużych prędkości związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Szef polskiego resortu infrastruktury wskazał, że istotne są nie tylko połączenia drogowe, ale i kolejowe.

– Powinniśmy zainicjować rozmowy o szlaku kolejowym: Rail Carpatia, który będzie mógł stanowić efektywne połączenie kolejowe na osi północ-południe – wskazał Andrzej Adamczyk.

– Uważamy bułgarskie projekty, takie jak budowa tunelu pod przełęczą Petrohan, który będzie częścią szlaku Via Carpatia czy modernizacja linii kolejowej Ruse-Warna za bardzo ciekawe i cenne inicjatywy – dodał.

Minister A. Adamczyk wyraził przekonanie, że Via Carpatia stanie się stabilnym korytarzem transportowym łączącym północną Europę z Bałkanami, Grecją i Turcją. Przypomniał, że w Polsce obecnie ta droga jest w realizacji oraz ukończenie jej budowy na terenie Polski planuje się na przełom 2025 i 2026 r. 

Ministrowie ds. transportu Polski i Bułgarii poruszyli także temat unijnych przepisów o przewozach towarów, znanych jako Pakiet Mobilności. A. Adamczyk przypomniał, że Polska sprzeciwia się obecnemu kształtowi przepisów i wskazuje na fakt, że w obecnym brzmieniu Pakiet Mobilności nie sprzyja dbałości o czyste powietrze w Unii Europejskiej. Stanowisko Polski i Bułgarii jest zbieżne w tej sprawie.

– Wyniki badań zleconych przez Komisję Europejską potwierdziły nasze stanowisko, że przyjęte przepisy mają nie tylko protekcjonalny charakter, szkodliwy dla sektora transportu, ale także bardzo negatywnie wpływają na klimat i środowisko – powiedział minister infrastruktury RP.

– Powinniśmy kontynuować nasze wysiłki, aby Komisja Europejska opublikowała niebawem korygujący wniosek legislacyjny i aby szkodliwe przepisy Pakietu nie były stosowane od lutego 2022 r. – stwierdził A. Adamczyk.

Spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Bułgarii odbyło się w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza odbywającego się w Sofii w dniach 7-8 lipca 2021 r. Jest to szósty szczyt w tym formacie. Polskiej delegacji przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot. TVP Info

Zobacz podobne

Ulubione miejsce dzikich fok. Odpoczywające foki hitem internetu

KM

Rzeki całego świata są zanieczyszczone farmaceutykami

BS

Obajtek: decyzja URE o wsparciu projektu Baltic Power b. dobrą informacją dla branży offshore w Polsce

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie