Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

Via Carpatia wśród tematów spotkania z Prezydent Grecji

8 lipca 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w rozmowie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydent Republiki Greckiej Ekaterini Sakielaropulu.

Spotkanie dwustronne odbyło się podczas dwudniowego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii. Jednym z tematów poruszanych podczas rozmowy była budowa szlaku Via Carpatia. Docelowo ta trasa połączy Morze Bałtyckie z Morzem Egejskim i jest kluczowym projektem drogowym realizowanym przez kraje Trójmorza.

Realizacja trasy znajduje się na różnym etapie zaawansowania w poszczególnych krajach. W Polsce ta trasa przebiega we wschodnich województwach, a odcinki między Lublinem i Rzeszowem będą systematycznie oddawane do ruchu do połowy 2022 r. Via Carpatia połączy Białystok z Lublinem na przełomie 2024 i 2025 r., zaś Rzeszów z granicą polsko-słowacką na przełomie 2025 i 2026 r. Węgierska część trasy zostanie oddana do ruchu w bieżącym roku. Budowa odcinka południkowego Via Carpatia na terenie Grecji została praktycznie ukończona, odcinek w relacji wschód-zachód pokrywa się również z całkowicie ukończoną autostradą A2 przebiegającą po śladzie starożytnego szlaku Via Egnatia.

– Prezydent RP Andrzej Duda mocno podkreśla znaczenie budowy szlaku Via Carpatia na całym przebiegu jako kluczowej inwestycji drogowej Inicjatywy Trójmorza. Również ja jestem pewien, że ta inwestycja jest szansą na rozwój zarówno dla Polski, jak i dla Grecji. Ta droga umożliwi pojawienie się dodatkowych potoków pasażerskich i towarowych z północy kontynentu dla greckich portów, w tym portu w Igoumenitsy – powiedział po spotkaniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Nasze działania są nakierowane na wpisanie przebiegu trasy Via Carpatia do transportowej sieci bazowej Unii Europejskiej TEN-T. Naszą inicjatywę popiera już kilkanaście krajów. Sukces tego projektu ułatwi finansowanie tej ambitnej inwestycji – dodał A. Adamczyk.

Źródło mat. prasowy fot. 3 Seas

Zobacz podobne

Przedsiębiorczy inżynier! Akademia Morska w Szczecinie

Autor

Film z okazji przyznania Urzędowi Morskiemu w Szczecinie Nagrody Gospodarczej za rok 2020 Business Club Szczecin

AB

Prezes Żeglugi Augustowskiej: statki przewiozły w tym sezonie 60 tys. osób

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie