Polski Portal Morski
Aktualności Extra Polska Morska TV

Polacy mistrzami świata juniorów w klasie 49er

Wspaniały sukces odnieśli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch – żeglarze AZS AWFiS Gdańsk w znakomitym stylu zostali w Gdyni mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er. – To pierwszy medal mistrzostw świata zdobyty w tej klasie przez biało-czerwonych – podkreślił trener Dominik Buksak.

Piąte miejsce, ale pierwsze w kategorii do lat 21, wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), natomiast w klasie 49erFX dziewiątą lokatę oraz drugą do lat 21 zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Ta impreza odbyła się w ramach 22. edycji regat Gdynia Sailing Days.

Dominacja Staniula i Sztorcha nie podlegała dyskusji. Załoga gdańskiego klubu okazała się najlepsza w dziewięciu z 15 wyścigów, a po czterech dniach miała 12 punktów przewagi nad zajmującymi drugą lokatę Hernanem Umpierre i Fernando Dizem z Urugwaju i 21 nad Austriakami Keanu Prettnerem i Jakobem Flachbergerem 21. W niedzielę Polacy nie zostawili rywalom złudzeń – w kapitalnym stylu wygrali trzy ostatnie wyścigi i zostali najlepszymi skiffistami świata w gronie juniorów.

– To pierwszy medal wywalczony przez biało-czerwonych w klasie 49er w mistrzostwach świata w jakiejkolwiek kategorii wiekowej. Losy tytułu rozstrzygnęły się po 14 wyścigach, bo wtedy już nic nie było w stanie odebrać Mikołajowi i Kubie złotego medalu. Teoretycznie mogliśmy triumfalnie wracać do mariny, ale chłopacy chcieli dokończyć rywalizację. W ostatnim starcie dostali taktyczne zadanie i mieli popłynąć inaczej niż w poprzednim wyścigu. Świetnie je wykonali, bo ponownie okazali się najlepsi – skomentował trener Buksak.

Triumfatorzy potwierdzili przynależność do światowej czołówki. Na początku lipca 2019 roku w norweskiej miejscowości Risor uplasowali się w mistrzostwach świata juniorów tuż za podium, natomiast w grudniu także 2019 roku w Vilamourze w Portugalii w mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej wywalczyli srebrny medal, a triumfowali w gronie zawodników do lat 21.

Z kolei w lutym 2020 roku w mistrzostwach świata seniorów w Geelong w Australii uplasowali się na 28. pozycji.

– W Gdyni nie odczuwaliśmy specjalnej presji ze strony rywali. Mieliśmy wszystko pod kontrolą, ale tak jest, kiedy realizuje się na wodzie dobre rzeczy. Od początku byliśmy skoncentrowani na sobie i na dobrym żeglowaniu, co też przyniosło znakomity efekt – dodali Staniul ze Sztorchem.

Wysoka piąta lokata przypadła debiutującym w tej imprezie Tytusowi Butowskiemu i Łukaszowi Machowskiemu. Przed niedzielnymi wyścigami reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk i MKS Dwójki Warszawa zajmowali czwartą pozycję i tracili do trzecich Austriaków tylko sześć punktów, jednak ostatecznie nie zdołali znaleźć się na podium.

– Przed mistrzostwami piąte miejsce wzięlibyśmy w ciemno, ale teraz odczuwamy mały niedosyt. Mieliśmy szanse na brązowy medal i wydawało się, że dzisiaj byliśmy dosyć spokojni i realizowaliśmy swój plan. Dobrze żeglowaliśmy zwłaszcza pierwsze halsówki, ale później zabrakło nam konsekwencji. W drugim wyścigu prowadziliśmy, ale przez błędy straciliśmy kontakt z czołówką, natomiast w ostatnim starcie mocno się pogubiliśmy. Cieszymy się natomiast, że wygraliśmy rywalizację w gronie zawodników do lat 21 – zgodnie stwierdzili Butowski z Machowskim.

W klasie 49er ścigały się 43 załogi z 18 państw. Wicemistrzami świata zostali Prettner i Flachberger, a na najniższym stopniu podium stanęli Umpierre i Diz. Na 16. pozycji zakończyli regaty Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn), a na 39. Mateusz Ksobich i Patryk Różak (OŚ AZS Poznań).

W klasie 49erFX rywalizowały 54 załogi z 15 krajów, ale do złotej floty zdołała awansować tylko jedna z czterech polskich ekip – Gabriela Czapska i Hanna Rajchert. Reprezentantki Spójni Warszawa udanie zakończyły zawody, bowiem wygrały ostatni wyścig, co pozwoliło im awansować w klasyfikacji generalnej na 12. lokatę. Z kolei w zestawieniu uwzględniającym tylko kobiece duety były dziewiąte, natomiast w gronie zawodniczek do lat 21 drugie.

Zwyciężyły Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi, a w czołowej trójce znalazły się ponadto Holenderki Willemijn Offerman i Elise Ruyter oraz Niemki Maria Bergmann i Hanna Wille.

W srebrnej flocie rywalizowały pozostałe polskie załogi. Marcelinie Korszon i Zuzannie Mróz (Nauticus YC Olsztyn) przypadła ogólnie 35., Marcelemu Mierzwickiemu i Franciszkowi Borysowi (YKP Gdynia) 39., a Patrykowi Kosmalskiemu (ChKŻ Chojnice) i Marcelemu Montrymowiczowi (OKŻ Olsztyn) 44. pozycja.

Wśród 14 załóg z dziewięciu krajów pływających w katamaramach Nacra 17 nie było biało-czerwonych. Zwyciężyli Włosi Gianluigi Ugolini i Maria Giubilei, a podium uzupełnili Francuzi Margaux Billy i Leo Maurin oraz Titouan Petard i Lou Berthomieu.

Wyniki:

https://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erresultshttps://49er.org/event/2021-junior-world-championship/#49erfxresultshttps://nacra17.org/events/2021-junior-world-championship/#results

źródło: Mat.prasowy Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

Budowa zakończona – kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już dziś o 13 zostanie otwarty!

JJ

Gliński: po 45 latach jacht „Mazurek” jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim

JK

Pomorskie: W środę neutralizacja niewybuchów z czasów II wojny światowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie