Polski Portal Morski
Aktualności

Polska Fundacja Narodowa: 1,4 tys. wniosków projektowych w 2020 r.

1 tys. 441 wniosków znajdowało się w systemie Polskiej Fundacji Narodowej na koniec 2020 r. – wynika z rocznego sprawozdania PFN, do którego dotarła PAP. W 2019 r. było ich 974, przy 424 wnioskach rok wcześniej i 271 w 2017 r.

Sprawozdanie dotyczące przedsięwzięć, które zostały wsparte w 2020 r., i finansów wewnętrznych Fundacji zostało umieszczone – jak w latach poprzednich – na stronie internetowej PFN.

Zarząd PFN poinformował, że sprawozdanie zostało przygotowane w oparciu o rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji. Zostało ono bez zastrzeżeń przyjęte przez niezależnego biegłego rewidenta oraz zaakceptowane przez reprezentującą fundatorów Radę Fundacji. Rada jednogłośnie udzieliła zarządowi absolutorium. Dokument trafił też do nadzorującego PFN ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

W części sprawozdania dotyczącej realizowanych przedsięwzięć PFN podała, że w 2020 r. wsparła darowiznami na 13,5 mln zł budowę Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie (Victims of Communism – Muzeum). Ma tam powstać miejsce prezentacji prawdy historycznej dotyczącej okresu komunizmu. Środki przeznaczono na prace związane z zakupem budynku dla muzeum w centrum Waszyngtonu w pobliżu Białego Domu i National Mall – miejsc pamięci narodowej.

Realizująca zadanie Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu została ustanowiona w 1993 r. jednogłośnie podjętą ustawą Kongresu USA. To organizacja non-profit zajmująca się edukacją i prawami człowieka, której celem jest upamiętnienie ponad 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie i walka o wolność tych, którzy nadal żyją w reżimach totalitarnych. Misją fundacji jest edukowanie obecnego i przyszłych pokoleń o ideologii, historii i spuściźnie komunizmu.

Po zmianie przez nowy zarząd jednego z flagowych projektów PFN “I Love Poland” na program kształcenia młodego pokolenia regatowych żeglarzy oceanicznych w 2020 r. załoga jachtu zdobyła II miejsce podczas regat RORC Caribbean 600, I miejsce w St. Maarten Heineken Regatta 2020 oraz I miejsce podczas Rolex Middle Sea Race Malta.

Kapitan Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie “I Love Poland” otrzymał Honorowe Wyróżnienie “Rejs Roku 2020”.

W 2020 r. w dwóch rekrutacjach do programu wzięło udział ponad 700 młodych żeglarzy z całej Polski. Spośród nich kapituła złożona z przedstawicieli uczelni morskich i sportowych, związku żeglarskiego oraz resortu kultury i dziedzictwa narodowego wyłoniła czternastu laureatów, którzy mogli wziąć udział w praktykach na jachcie. Czworo z nich zostało członkami załogi stałej, a pierwsza dwójka przyczyniła się do wszystkich sukcesów regatowych w 2020 roku – wynika ze sprawozdania PFN. Koszt projektu “I Love Poland” w 2020 r. wyniósł 10,4 mln zł.

5,9 mln zł trafiło na wieloletni program stypendialny dla młodych, utalentowanych, polskich sportowców – “Team 100”. Operatorem projektu jest Instytut Sportu, a obecnie są w nim sportowcy reprezentujący 29 dyscyplin olimpijskich i 12 paraolimpijskich. Każdy z 250 wspieranych sportowców otrzymuje roczne dofinansowanie.

W ramach projektu “Team100”, stypendia przeznaczane są dla juniorów i młodzieżowców, w tym paraolimpijczyków, zdobywców ponad 500 medali w zawodach o randze Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Najbardziej znani i utytułowani beneficjenci programu to Konrad Bukowiecki – lekkoatletyka, Natalia Maliszewska – łyżwiarstwo szybkie, Joanna Mazur – lekkoatletyka, Jakub Wolny – narciarstwo klasyczne/skoki narciarskie, Iga Świątek – tenis, Ewa Swoboda – lekkoatletyka, czy Sofia Ennaoui – lekkoatletyka.

9,9 mln zł PFN przeznaczyła w 2020 r. na produkcję filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, TVP i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Na inny film – fabularny, który na kanwie życiorysu amerykańskiego reżysera Meriana C. Coopera i jego służby w Wojsku Polskim, ma przybliżać historię wojny polsko-bolszewickiej PFN przekazała prawie 7 mln zł.

3,9 mln zł Fundacja skierowała na promocję Rzeczypospolitej Polskiej za granicą w ramach projektu “Reputacja”. W jego ramach prowadzono m.in. takie działania jak popularyzacja w USA historii Witolda Pileckiego, budowa wielojęzycznego szlaku historycznego na Monte Cassino – 12 tablic historyczno-edukacyjnych od miasta Cassino na wzgórze, czy informacje o 100-leciu Bitwy Warszawskiej 1920 w globalnej kampanii prasowej.

Na akcję medialną dla międzynarodowej opinii publicznej “Prawda o Auschwitz” w 75. rocznicę wyzwolenia obozu PFN wydała 2,7 mln zł. Artykuły o Auschwitz ukazały się m.in. w Washington Post, Le Figaro, Die Welt, Taggespiegel, czy L’Opinion.

W sprawozdaniu Fundacja przypomina, że 2020 r. był nadzwyczajny ze względu na pandemię koronawirusa. Pomoc PFN w walce z epidemią wyniosła ponad 2,5 mln zł i była przeznaczona na zakup sprzętu, środków ochrony osobistej i innych artykułów niezbędnych w tej walce. Objęła też działania na rzecz kombatantów, powstańców warszawskich, ale też szpitale, hospicja, czy domy pomocy społecznej.

Na liście wsparcia znalazły się szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, zakłady dla chronicznie chorych, hospicja czy domy pomocy społecznej – placówki duże, jak Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ale też mniejsze placówki min. z Siedlec, Grajewa, Białegostoku, Suwałk, Łomży, Krzyżanowic, Łeby, Opola Lubelskiego, czy Będzina.

Na przykład dla Centrum Zdrowia Dziecka zakupiono sprzęt zwielokrotniający możliwość przeprowadzania testów diagnostycznych, a dla nowoutworzonej Pracowni Diagnostyki Wirusów Oddechowych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udzielono wsparcia finansowego na doposażenie.

PFN wsparła też konwoje MSZ z antyseptykami i pakietami ochronnymi do Gruzji, na Ukrainę, Białoruś i Litwę.

Dodatkowe środki – 198,9 tys. zł – wydano też w ramach akcji “Zostań w domu PFN dla edukacji”. Sfinansowano cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci emitowanych w Programie I Polskiego Radia oraz filmy realizowane przez Tomasza Rożka o polskich naukowcach i ich osiągnięciach mających wpływ na rozwój wielu dziedzin życia i nauki – medycyny, fizyki, geografii, czy elektroniki.

Fundacja przekazała też 150 tys. zł na projekt konstrukcji urządzenia zaprojektowanego przez polskich inżynierów “Ventil–Aid” – wspomagającego oddychanie u pacjentów cierpiących na COVID-19 i inne choroby wymagające wspomagania procesu oddychania, które może być produkowane na masową skalę dzięki technologii druku 3D.

Wsparcie przez PFN walki z konsekwencjami ekonomicznymi pandemii objęło również kampanię skierowaną do zagranicznych inwestorów, zaprezentowaną w gazetach The Washington Post, The Wall Street Journal oraz The Financial Times.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez Fundatorów: PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP, PKP i Totalizator Sportowy.

źródło(PAP) fot.pfn

Zobacz podobne

Urząd Morski w Gdyni. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej

AB

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

BS

Piotr Naimski: za 10 lat zużycie gazu w Polsce przekroczy 30 mld m sześc. rocznie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie