Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Środowisko Ważne

PGE i Orsted wybrały konsorcjum do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego

PGE i Orsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego – poinformowały spółki we wtorkowym komunikacie. Dodano, że rozpoczęte prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Jak wskazano we wtorkowej informacji prasowej, PGE i Orsted wybrały konsorcjum Geoquip Marine i MEWO S.A. do wykonania badań geotechnicznych dna morskiego.

“Rozpoczęte właśnie prace projektowe prowadzone są na rzecz Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach – Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy do 2,5 GW” – wskazano. Dodano, że rezultaty uzyskane w trakcie wstępnych badań i analiz posłużą do wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań dla umiejscowienia turbin wiatrowych oraz stacji transformatorowych na morskim obszarze inwestycji.

Wyjaśniono, że badania podłoża gruntowego dna morskiego to jeden z kluczowych elementów przygotowania do budowy instalacji offshore. W zakres prac wchodzi wykonanie głębokich odwiertów, badań w celu określenia kolejności i głębokości zalegania warstw geologicznych (tzw. sondowania CPT), płytkich odwiertów, a także przeprowadzenie badań laboratoryjnych na morzu i lądzie.

Jak zaznaczono, realizacja prac związanych z badaniami podłoża jest niezbędna do uzyskania finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych.

“Wykonawca wybrany do przeprowadzenia badań to konsorcjum stworzone z polskiego przedsiębiorstwa MEWO S.A. oraz szwajcarskiej firmy Geoquip Marine” – zaznaczyła cytowana w informacji Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica. Dodała, że wybór konsorcjum, w skład którego wchodzi polska firma jest potwierdzeniem celu, jaki stawia sobie Grupa PGE, “aby polskie firmy odegrały istotną rolę w projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim”.

“W przyszłości jesteśmy otwarci na podobne partnerstwa, by wspierać polskich dostawców i pokazać im, że morska energetyka wiatrowa to globalna branża, w ramach której mogą się rozwijać” – dodał Soren Westergaard Jensen, starszy dyrektor ds. Projektów Rozwojowych, Orsted.

W informacji podkreślono, że Orsted i należąca do PGE spółka PGE Baltica będą wspólnie rozwijać, budować i obsługiwać Morską Farmę Wiatrową Baltica, przyczyniając się do polskiej transformacji energetycznej i dostarczając “czystą, niezawodną i przystępną cenowo energię przez 30 lat”. Zwrócono uwagę, że morska Farma Wiatrowa Baltica w przyszłości zajmować będzie w przybliżeniu teren Warszawy.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. PGE dostarcza energię elektryczną oraz ciepło do ponad 5 milionów klientów.

Orsted to wywodzący się z Danii koncern, który jest dziś obecny na 10 rynkach, zaczynając od Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, przez kraje europejskie, a kończąc na Azji. Zaznaczono, że Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Orsted, gdzie zatrudnionych jest już blisko 250 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Orsted rozwija, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i bioelektrownie oraz dostarcza produkty energetyczne.

źródło(PAP)

Zobacz podobne

Polska na spotkaniu ambasadorów UE ws. USA podnosi kwestię Nord Stream 2

Autor

Exalo Drilling z grupy PGNiG będzie wiercić u brzegów Tanzanii

BS

Już od jutra Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do zwiedzania Błyskawicy!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie