Polski Portal Morski
Aktualności Extra

29. rocznica utworzenia 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych

Stawianie zagród minowych, transport drogą morską żołnierzy i techniki wojskowej, a także pełnienie roli okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej w narodowych oraz sojuszniczych zespołach okrętów to główne zadania realizowane przez okręty 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych. W środę, 14 lipca obchodzona jest 29. rocznica utworzenia jednostki.

„Rocznica utworzenia jednostki jest to szczególna okazja do uczczenia jej historii i tradycji oraz pamięci ludzi, którzy w niej służyli, a także uhonorowania tych, którzy współcześnie poświęcają znaczną część swojego życia trudnej i odpowiedzialnej służbie. […] Dziękując Wam za dotychczasowy trud i zaangażowanie, jestem jednocześnie przekonany, że tak jak do tej pory będziemy wspólną pracą utrwalać wysoką pozycję dywizjonu wśród jednostek Wojska Polskiego, a szczególnie wśród jednostek Marynarki Wojennej i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Z okazji Święta Jednostki, całemu jej stanowi osobowemu, rodzinom oraz wszystkim związanym z jej historią na przestrzeni lat składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności w służbie i życiu prywatnym.” – dowódca dywizjonu komandor porucznik Marek Obrębski 2. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu przeznaczonym do stawiania zagród minowych oraz transportu drogą morską wojsk i sprzętu technicznego. Okręty dywizjonu posiadają możliwości załadunku oraz wyładunku techniki wojskowej zarówno w porcie, jak i na nieuzbrojonym brzegu. 
Początki dywizjonu sięgają lat 50. ubiegłego wieku. Rozkazem Ministra Obrony Narodowej Nr 060/org. z 7 lipca 1951 r. powołano Flotyllę Środków Desantowych. Po zmianach organizacyjno-etatowych w Siłach Zbrojnych w 1965 roku zorganizowana zostaje wywodzącą się z Flotylli Środków Desantowych. Jednostka sukcesywnie wyposażana była w nowe kutry oraz okręty desantowe polskiej produkcji. W szczytowym okresie brygada liczyła: okręt dowodzenia, 22 okręty desantowe średnie oraz 18 kutrów desantowych. W 1977 roku w skład BOD wszedł 1 Dywizjon Saperów Morskich- jednostka brzegowa, której zadania polegały na wykonywaniu przejść w inżynieryjno-minowych zaporach przeciwnika w rejonie przybrzeżnym i na plażach. W 1987 roku dywizjon przedyslokowano do Dziwnowa, a następnie w 1993 roku przeformowano w 4 Batalion Minowania MW. Na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Gen. WP Nr 073/org. z 12 lipca 1990 r. jednostkę przeformowano na 2. Brygadę Okrętów Transportowo-Minowych. Dwa lata później, 14 lipca 1992 r., rozkazem Dowódcy MW Nr 069 Brygadę przeformowano w 2. Dywizjon Okrętów Transportowo- Minowych.  Zgodnie z Decyzją MON nr 94 z 10 lipca 2020 r. doroczne Święto 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych zostało ustanowione na dzień 14 lipca.

Źródło Wojsko Polskie/8 FOW

Zobacz podobne

Marynarka wojenna przechwyciła na morzu 375 migrantów

BS

Tunel i nowe drogi w Świnoujściu

KM

Maszyna TBM wydrążyła pierwsze 100 m tunelu pod Świną

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie