Polski Portal Morski
Aktualności

GDDKiA/ Od środy kierowcy będą mogli jeździć odcinkiem Śniadowo-Łomża Południe S61 Via Baltica

Od środy kierowcy będą mogli korzystać z 17-km odcinka Śniadowo-Łomża Południe (Podlaskie) budowanej drogi S61 Via Baltica – podała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Powstała droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu w każdą stronę) o nawierzchni cementowej, dostosowana jest do ciężkiego ruchu pojazdów.

„W ramach inwestycji wybudowano węzeł Śniadowo na połączeniu z drogą wojewódzką nr 677 oraz dwa Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) – Chomentowo Zachód i Chomentowo Wschód. Jutrzejsze udostępnienie do ruchu tego odcinka możliwe jest dzięki ukończeniu prac na łącznicach węzła Łomża Południe, realizowanego w ramach odcinka Łomża Południe-Łomża Zachód. To umożliwi połączenie z drogą wojewódzką nr 677” – podała GDDKiA.

Zapowiedziano jednocześnie, że jeszcze w lipcu będą oddane do użytku dwa kolejne odcinki S61: Stawiski-Szczuczyn (18 km) i Kolno-Stawiski (16 km).

„Sukcesywnie oddajemy do użytku kolejne fragmenty międzynarodowego korytarza transportowego łączącego kraje bałtyckie z zachodnią Europą – Via Baltica. To odcinki dróg ekspresowych S8 i S61 pomiędzy Warszawą i przejściem granicznym w Budzisku.

Z ponad 311 km przyszłej drogi Via Baltica, kierowcy mają już do dyspozycji blisko 130 km. Z tego prawie 100 km to droga ekspresowa S8 od węzła Powązkowska w Warszawie do Ostrowi Mazowieckiej, a pozostałe ok. 30 km to obwodnice Szczuczyna i Suwałk oraz odcinek Raczki-Suwałki” – podała GDDKiA.

Dodano, że w realizacji jest 169 km Via Baltica.

Odcinek Stawiski-Szczuczyn ma 18 km, łączy już istniejące obwodnice Stawisk i Szczuczyna, dobudowano 1,6 km tzw. drugiej jezdni do obwodnicy Stawisk. Nowa droga bazuje na dk 61, powstał węzeł drogowy Grabowo, dwa miejsca obsługi podróżnych: Zabiele Wschód i Zabiele Zachód.

Pod koniec lipca GDDKiA planuje oddać do użytku 16-km odcinek Kolno – Stawiski. Wtedy kierowcy będą już mieć do dyspozycji 44 km Via Baltica od węzła Kolno, na północ od Łomży do końca obwodnicy Szczuczyna.

„Węzeł Kolno połączy trasę S61 z istniejącym przebiegiem dk 61 i dk 63. Powstał nowy odcinek dk 63 o długości ponad 2,2 km oraz przebudowano drogę powiatowej nr 1903B na długości ponad 1,1 km. Zbudowano dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – Górki Zachód i Górki Wschód, oraz drugą jezdnię (zachodnią) na obwodnicy Stawisk na długości 3,4 km” – podali drogowcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada jednocześnie, że jeszcze w 2021 r. będzie gotowy odcinek Łomża Południe-Łomża Zachód.

„Z łącznic węzła Łomża Południe kierowcy skorzystają już jutro, a cała trasa, o łącznej długości ok. 7,2 km, będzie gotowa jesienią tego roku. W ramach tej inwestycji powstaje również prawie 9 km nowego przebiegu drogi krajowej nr 63, która połączy się z S61 na węźle Łomża Południe, wyprowadzając ruch w kierunku Zambrowa” – czytamy w komunikacie.

W 2021 r. ma ruszyć budowa odcinka Podborze-Śniadowo (koniec planowany jest drugą połowę na 2023 r).

W lipcu ma być także ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy obwodnicy Łomży (12,9 km odcinek Łomża Zachód-Kolno z nowym mostem na rzece Narew). W maju GDDKiA rozwiązała umowę z wybranym wcześniej wykonawcą. Umowa z nowym wykonawcą ma być zawarta na początku 2022 r.

„Jego zadaniem będzie – ze względu na strategiczne znaczenie tego fragmentu dla funkcjonowania całego szlaku Via Baltica – osiągnięcie przejezdności tej części S61 z końcem 2023 r. Nie wykluczamy nawet takiej sytuacji, że wykonawca zbuduje i w 2023 roku odda do ruchu jedną jezdnię, a całość rok później” – podali drogowcy.

Zaawansowana jest też budowa S61 (z Podlaskiego do Warmińsko-Mazurskiego) na odcinku Szczuczyn-Ełk Południe (warmińsko-mazurskie). Prace mają się zakończyć w drugim kwartale 2022 r. W czwartym kwartale 2022 r. ma być natomiast gotowy odcinek Ełk Południe-Wysokie. Natomiast jeszcze w czwartym kwartale 2021 r. ma być oddana główna trasa odcinka Wysokie-Raczki.

GDDKiA podała także, że w ok. 60 proc. zaawansowana jest budowa ( w Podlaskiem) odcinka Suwałki-Budzisko, do granicy z Litwą.

Źródło: PAP fot. TVP Info

Zobacz podobne

Nurkowie na Islandii, czyli Northern Challenge 2021

KM

Święto Żołnierzy Rezerwy

KM

Legendarna „Maria” wraca na wody

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie