Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Szczecińska Akademia Morska stawia na offshore

W październiku 2021 roku Akademia Morska w Szczecinie uruchamia na Wydziale Mechanicznym studia stacjonarne na kierunku: Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.

Będzie to jedyny w Polsce kierunek studiów, przygotowujący inżynierów z wiedzą ukierunkowaną zarówno na eksploatację morskich, jak i lądowych siłowni wiatrowych, ale także na nadzór i eksploatację szeroko pojętych systemów i urządzeń przemysłowych.

Nowy kierunek to odpowiedź szczecińskiej uczelni na dwie priorytetowe, realizowane obecnie w Polsce inwestycje: budowę morskich farm wiatrowych i rozwój branży petrochemicznej, a ściślej mówiąc rozbudowę grupy Azoty Polyolefins – projekt, dzięki któremu Polska dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie.

Studenci rozpoczynający naukę na nowym kierunku w pierwszym etapie realizować będą wspólny moduł kształcenia, dopiero w kolejnych latach będą wybierać specjalność związaną z eksploatacją siłowni offshore’owych lub z diagnostyką systemów przemysłowych.Program studiów był konsultowany z przedstawicielami środowiska inżynierskiego, związanego z przemysłem energoelektronicznym, offshore wind oraz szeroko pojętą energetyką wiatrową.

Po ukończeniu specjalności „Diagnostyka siłowni wiatrowych” absolwenci uzyskają m.in. uprawnienia energoelektryczne, uprawniające do podjęcia pracy m.in. związanej z wysokimi napięciami. Absolwent, oprócz uprawnień SEP do i powyżej 1 kV, będzie posiadał wiedzę i umiejętności niezbędne do egzaminu Global Wind Organization w zakresie części elektrycznej i mechanicznej. Zagadnienia poruszane w trakcie realizacji programu kształcenia obejmować będą m.in. zakres „Basic Safety Training”, a mianowicie: podstawowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy na wysokości, pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej, prac transportowych czy przetrwania na morzu; „Basic Technical Training”: moduły elektryczny, hydrauliczny i mechaniczny – dotyczące obsługi podstawowych narzędzi i realizacji podstawowych prac serwisowych podczas eksploatacji turbin wiatrowych.

Uczelnia przygotowuje także dodatkową możliwość realizacji programu związanego ze szkoleniem „Blade Repair” z zakresu naprawy płatów turbin wiatrowych i innych kompozytów.Część przedmiotów specjalistycznych będzie prowadzonych przez osoby aktualnie zatrudnione w sektorze elektrowni wiatrowych.– Oczywiście nie wyobrażamy sobie, aby studenci nie mieli zajęć na obiektach rzeczywistych. Stąd też dbałość o rozwój nowych laboratoriów, ściśle przeznaczonych dla sektora energetyki wiatrowej. W niedalekiej odległości od Szczecina znajduje się jedna z większych w Europie morskich farm wiatrowych – ARKONA (60 turbin wiatrowych o łącznej mocy 385 MW), będziemy starali się nawiązać współpracę pod kątem możliwości realizacji tam części praktyk specjalistycznych naszych studentów – podkreśla Prorektor ds. Nauki Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. Artur Bejger.Szczecińska uczelnia ma ambicje, aby kształcić na światowym poziomie.

Aktualnie w całej uczelni obowiązuje system jakości kształcenia (na podstawie Systemu Zarządzania Jakością zgodnego ze standardami określonymi normą ISO 2001:2008), który certyfikowany jest przez Lloyds Register Quality Assurance. Oprócz odpowiednich certyfikatów energoelektrycznych, uczelnia chce zapewnić absolwentom międzynarodowe uprawnienia zgodne z wymogami Global Wind Organization.– Nie chciałbym jeszcze ujawniać szczegółów, ale przygotowujemy się bardzo mocno do rozwoju kształcenia dla offshore. Oprócz nowego kierunku dla offshore wind, już dzisiaj jesteśmy jedynymi z nielicznych w Europie, którzy oferują unikatowe studia związane z geodezją czy geoinformatyką morską, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów hydrograficznych.

Jesteśmy w stanie zapewnić kadry m.in. do obsługi jednostek serwisowych dla szeroko pojętego sektora offshore. Chcielibyśmy na pewno rozwijać systemy monitorowania instalacji podmorskich, oceny ich stanu technicznego czy też szczegółowego mapowania dna morza. Istotne dla nas znaczenie mają stale rozwijające się na kierunku oceanotechnika systemy związane z pojazdami autonomicznymi – również pod kątem ich wykorzystania w obszarze morskich farm wiatrowych. Mamy kadrę naukową, która posiada m.in. międzynarodowe certyfikaty związane z tzw. Passive Acoustic Monitoring (światowej firmy Seiche Training Ltd.), również i to chcielibyśmy wykorzystać kształcąc naszych studentów – mówi Prorektor ds. Nauki Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. Artur Bejger.

Warto dodać, że obecnie na Wydziale Mechatroniki i Elektrotechniki uczelnia kształci już specjalistów z zakresu eksploatacji systemów elektroenergetycznych, którzy z powodzeniem mogą także pracować w offshore wind.Akademia Morska w Szczecinie jako jedyna uczelnia w Polsce rozpoczęła kształcenie w pełnym toku studiów o specjalności Eksploatacja siłowni wiatrowych. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój sektora offshore oraz ogromny nacisk na pozyskiwanie tzw. zielonej energii, rynek pracy w tej branży w najbliższych latach będzie się rozwijał, zajęcia dla specjalistów wykształconych na szczecińskiej uczelni morskiej z pewnością nie zabraknie.

źródło Infomare

Zobacz podobne

Hiszpania: okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

JJ

Okręty ODS polską wizytówką

BS

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie