Polski Portal Morski
Aktualności

W. Brytania/ Ok. 100 przypadków koronawirusa na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth

Około 100 przypadków koronawirusa wykryto na nowym brytyjskim lotniskowcu HMS Queen Elizabeth, który odbywa właśnie swoją pierwszą misję morską – poinformowała Royal Navy w środę. Zapewnia, że ognisko zostało opanowane, a misja będzie kontynuowana.

Zakażenia wykryto też na innych okrętach wchodzących w skład kierowanej przez HMS Queen Elizabeth lotniskowcowej grupy uderzeniowej. Na jednostkach wchodzących w skład grupy znajduje się łącznie ok. 3700 osób.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że cała załoga uczestnicząca w misji otrzymała dwie dawki szczepionki przeciw Covid-19 i epidemia jest opanowana. „W ramach rutynowych testów niewielka liczba członków załóg lotniskowcowej grupy uderzeniowej uzyskała pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Grupa będzie nadal wykonywać swoje zadania operacyjne i nie ma to żadnych skutków dla misji” – zapewniła rzeczniczka ministerstwa. Dodała, że w ramach podjętych działań marynarze noszą maseczki i zachowują dystans.

Jak podał dziennik „The Sun”, pierwsze zakażenia wykryto 4 lipca, a marynarze zakazili się, gdy zeszli na ląd podczas zawinięcia do portu w Limassol na Cyprze.

Grupa pod wodzą HMS Queen Elizabeth jest mniej więcej w jednej czwartej zaplanowanej na 28 tygodni misji, której celem jest Pacyfik. Niedawno okręty wpłynęły na Ocean Indyjski. To pierwsza misja operacyjna zbudowanego kosztem 3 miliardów funtów lotniskowca. Przed jego wypłynięciem w morze pod koniec maja wizytę na pokładzie złożyli królowa Elżbieta II i premier Boris Johnson.

Na pokładzie lotniskowca znajduje się osiem brytyjskich i 10 amerykańskich niewykrywalnych dla radarów odrzutowców F35B, a w skład grupy wchodzą dwa brytyjskie niszczyciele, dwie fregaty, okręt podwodny, dwa statki zaopatrzeniowe, a także amerykański niszczyciel i holenderska fregata.

Nie jest to pierwszy przypadek koronawirusa na pokładzie okrętu Royal Navy. W grudniu zeszłego roku HMS Northumberland został zmuszony do powrotu do portu, a jego załoga do odbycia kwarantanny po kilku podejrzeniach zakażenia.

źródło pap fot.wikipedia

Zobacz podobne

Aktualne prace przy budowie Baltic Pipe

KM

Liczba dostaw LNG do Świnoujścia wzrosła o blisko 70 procent

BS

I Forum Parlamentarne Trójmorza. Marszałek Sejmu RP: Inicjatywa to jeden z najambitniejszych projektów geopolitycznych

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie