Polski Portal Morski
Historia Porty

ORP Wicher po raz pierwszy zawija pierwszy raz do Gdyni

Pierwszy nowoczesny okręt Marynarki Wojennej II RP, zbudowany we francuskiej stoczni Chantiers Naval Francais w Blainville, kontrtorpedowiec ORP „Wicher” zawija po raz pierwszy do Gdyni. Wcześniej we Francji (8 lipca), podniesiono na okręcie biało-czerwoną banderę.

We wtorek 15 lipca r.b. przybył do Gdyni pierwszy z pośród budowanych we Francji na zamówienie Rządu Polskiego okrętów wojennych – kontrtorpedowiec „Wicher”. Jest to wydarzenie niezwykle doniosłe w życiu naszej marynarki wojennej. Po raz pierwszy otrzymuje ona najzupełniej nowoczesną jednostkę bojową, która wespół z kontrtorpedowcem „Burza” i łodziami podwodnemi „Wilk”, „Ryś” i „Żbik” stanowi zaczątek właściwej polskiej floty wojennej.

Jest to zaczątek, jak na nasze potrzeby, bardzo skromny, miejmy jednak nadzieję, że przecież znajdą się wreszcie środki na niezbędną w naszych warunkach rozbudowę floty wojennej. Kontrtorpedowiec „Wicher” witały na pełnem morzu w pobliżu polskich wybrzeży okręty wojenne, stacjonowane w Gdyni.”

Podstawowe etapy powstawania „Wichra” także komentowane były przez „Morze” – relacje z poświęcenia pierwszych blach (19.02.1927) i wodowania (10.07.1928) – bardzo skromne z perspektywy dzisiejszych mediów – prezentujemy we fragmentach  poniżej. Także na okładkach „Morza” w latach 30. chętnie wykorzystywano zdjęcia „Wichra”.

Zobacz podobne

57 lat temu zatonął drobnicowiec „Nysa”

BS

Już ponad 30 procent zrealizowanego węzła kolejowego w Porcie Gdynia

Autor

Miliony na zachodniopomorskie porty

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie