Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Pierwszy prom hybrydowy “Elektra” zbudowany dla Finferries w 2017 roku w stoczni CRIST S.A. Obecnie powstaje w niej trzecia tego typu jednostka

Gdyńska stocznia CRIST S.A. zacieśnia współpracę z Finami. Obecnie ma na warsztacie kadłub nowoczesnego, ekskluzywnego wycieczkowca dla stoczni Helsinki Shipyard oraz ekologiczny prom hybrydowy dla Finferries.

Prace przy obu fińskich zleceniach ruszyły w czerwcu, tradycyjnie zaczęły się od ceremonii pierwszego cięcia stali, które zawsze jest miłym wydarzeniem dla całej załogi stoczni.

Wycieczkowiec

Powstający w hali produkcyjnej między ulicami Czechosłowacką i Kadłubowców kadłub nowoczesnego, luksusowego statku wycieczkowego o numerze budowy NB518 jest już trzecią tego typu jednostką, którą buduje stocznia Helsinki Shipyard dla Swan Hellenic – brytyjskiej linii wycieczkowej, specjalizującej się w wyprawach o profilu historycznym i kulturalnym, skierowanych na górny segment rynku wycieczkowego.

Długi na 125 metrów statek wyposażony zostanie w kadłub klasy lodowej PC6. Został on zaprojektowany z myślą o odkrywaniu najciekawszych i najbardziej niedostępnych miejsc na Ziemi. Na swoim pokładzie pomieści 192 żądnych przygód pasażerów, zaokrętowanych w 96 kabinach i apartamentach, w większości z dużymi balkonami. O komfort i bezpieczeństwo podróżnych zadba 140 członków załogi.

CRIST odpowiedzialny jest za wykonanie wszystkich bloków kadłuba, które następnie popłyną do Helsinek, gdzie zostanie złożonych z nich cały kadłub oraz wyposażony. Prace w Helsinkach rozpoczną się pod koniec roku i potrwają przez około 12 miesięcy. Trzeci wycieczkowiec jest większy od poprzedników i w przeciwieństwie do nich, stalowe bloki kadłuba powstają w Gdyni.

Przy tym zleceniu gdyńska stocznia współpracuje z gdańskim biurem projektowym Seatech Engineering, które zajmuje się modelowaniem i dokumentacją roboczą kadłuba statku.

Jednocześnie, gdy na hali stoczniowcy tną stal na bloki kadłuba, zarząd stoczni CRIST S.A. prowadzi rozmowy z fińskimi partnerami mające na celu kontynuację i zacieśnianie współpracy przy budowie statków specjalistycznych.

Prom

Drugim fińskim partnerem stoczni CRIST jest armator Finferries. To dla niego powstaje właśnie nowoczesny, przyjazny dla środowiska prom z napędem hybrydowym typu plug-in o numerze budowy P317. Jest on trzecią już w pełni wyposażoną jednostką tego typu, budowaną w gdyńskiej stoczni dla fińskiego operatora promowego.

Ta budowa jest kontynuacją kilkuletniej współpracy obu firm oraz ugruntowaniem ogromnego doświadczenia, jakie stocznia CRIST zdobyła realizując poprzednie projekty.

Przypomnijmy, że pierwszym wybudowanym przez CRIST dla Finferries dwustronnym promem hybrydowym, była zwodowana w 2017 roku „Elektra” – pierwszy tego typu prom wybudowany w Unii Europejskiej a drugi na świecie. Okazał się on wielkim sukcesem na skalę międzynarodową. Jego innowacyjny system ładowania i rozwiązanie hybrydowe zostały nagrodzone m.in. międzynarodową nagrodą „Ship of the Year” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Budowany obecnie prom o długości 70m jest o 26 metrów krótszy od „Elektry” i przeznaczony do eksploatacji na wodach o ograniczonym dostępie, specjalnie zaprojektowany dla połączenia Nauvo-Korppoo w Finlandii. Jednostka będzie mogła zabrać na pokład do 52 samochodów osobowych lub kombinację przyczep, ciężarówek, autobusów i samochodów, a także do 200 pasażerów.

Prom hybrydowy będzie pokonywać swoją trasę, korzystając wyłącznie z własnych baterii ładowanych bezpośrednio z lądu podczas ładunku i rozładunku, natomiast spalinowe zespoły prądotwórcze będą służyły jedynie jako rezerwowe źródło zasilania jednostki w przypadku złych warunków pogodowych na trasie.

źródło : http://www.gdynia.pl fot. Helsinki Shipyard 

Zobacz podobne

Włodarze Szczecina od niemal roku zwlekają z pomocą firmom stoczniowym

AB

Próby morskie jednostki H-13 Przemko

BS

Rząd zajmie się projektem nowelizacji specustaw przesyłowych

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie